SON DAKİKA

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDAN SKANDAL CEMAAT TALİMATI!

Fatih Milli Eğitim Şube Müdürü, İsmailağa tarikatına ait kursların tanıtımı için okullara talimat gönderdi.

Bu haber 28 Eylül 2019 - 13:58 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’nin bir çok noktasında AKP desteğiyle faaliyet gösteren tarikat yapılanması İsmailağa için İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü imzasıyla “seferberlik” ilan edildiği ortaya çıktı.

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapan Hasan Gedik’in imzası ve “Kuran Kursu Öğrenci Kayıt İşlemleri Broşürleri” konu başlığıyla okullara gönderilen yazıda, İsmailağa’ya ait Kuran kursunun tanıtım broşürlerinin ilkokul, ortaokul ve imam hatip Ortaokulu ile imam hatip liselerine duyurulması istendi.

Odatv‘den Mert Taşçılar’ın haberine göre, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yazısında cemaatin, broşürlerinin okullardaki ilan tahtalarına asılması ve el broşürlerinin dağıtılması istendi. Üstelik Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, broşürlerinin görünür yerlere asılarak, öğretmenlere, personellere, velilere ve öğrencilere duyurulmasını istedi.

Laiklik ilkesi çiğnenerek devletin tarikat faaliyetleri için alet edildiği skandal talimat yazısıyla ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya harekete geçti.

Bir soru önergesi hazırlayan Kaya, konuyu Meclis’e taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verilen önergede Kaya, “Bu olay istisna mıdır? Türkiye genelinde uygulanmakta mıdır?” diye sordu.

“ÇOCUKLARI TARİKATLARA YÖNLENDİRMEK SUÇ DEĞİL Mİ?

Kaya önergesinde şunları sordu:

– Anayasamızda din eğitim ve öğretiminin nasıl verileceği açıkça yer almışken, çocuklarımızın cemaat ve tarikatlarla ilişkili yapıların eline teslim edilmesi görevi kötüye kullanmak değil midir?

– Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitimle ilgili olmayan bir kurum olan Fatih İlçe Müftülüğünün taleplerini, hangi yetkiyi kullanarak okullara göndermiş ve gereğinin yapılması için talimat vermiştir?

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

– Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, çocuklarımızı “İsmailağa Kur’an Kursu”adı altında faaliyet yürüten, cemaat ve tarikatlarla ilişkili yapılara yönlendirmesi suç değil midir?

– Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olan Müftülüklerin faaliyetlerini, Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla okullarımızda yürütmesindeki amaç nedir?

– Bu olay istisna mıdır? Türkiye genelinde uygulanmakta mıdır?

– Milli Eğitim Bakanlığımız sorumlular hakkında bugüne kadar bir işlem yapmış mıdır? Yapmamışsa, bir işlem yapacak mıdır?

İşte gönderilen talimat:

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!