SON DAKİKA

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Şehir Merkezlerine 167 ‘Mülteci’ Okulu!

Türkiye’deki sığınmacı sorunu ve geri gönderilmeleri tartışılırken Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği ile birlikte dikkat çeken bir projeye başladı. İzmir’de 4 merkeze mülteci okulları yapılması kararı alındı. Maliyeti Avrupa Birliği ile yapılan FRIT Fonu anlaşmasıyla Alman Kalkınma Bankası tarafından karşılanacak. Arapça, İngilizce ve Türkçe afişlerle duyurulan proje kapsamında 19 ilde 167 okul yapılacak.

Bu haber 18 Ağustos 2021 - 18:54 'de eklendi. Son Güncelleme18 Ağustos 2021 - 19:04
Abone ol

Türkiye’de sığınmacı sorunu tartışılmaya devam ediyor. Muhalefet “Geri göndereceğiz” çıkışında bulunurken, iktidar “Geri gönderemeyiz” açıklamalarıyla ön plana çıktı. Tüm bu tartışmalar devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir adım geldi. Bakanlık, İzmir’de 4 merkezi yerde mülteci okulu yaptırmaya karar verdi. Okulun yapım maliyetinin ise Alman Kalkınma Bankası KFW tarafından karşılanacağı ve paranın tamamını hibe olarak vereceği belirtildi. Arapça, İngilizce ve Türkçe afişlerle duyurulan proje kapsamında 19 ilde 167 okul yapılacak.

OKULUN MALİYETİ 28 MİLYON LİRA

Bu proje kapsamında inşaatına başlanan okullardan birisi de İzmir’in Karşıyaka İlçesi Bostanlı Mahallesi, 1997 Sokak ile 2016/1 Sokak’ın kesiştiği noktada bulunan 8100 metrekarelik arsaya yapılıyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir’in dört metropol ilçe merkezine yapılacak okulların her birinin maliyetinin 28 milyon 220 bin lira, toplam maliyetin 121 milyon 910 bin lira olduğunu duyurdu. Karşıyaka’daki okul inşaatı ihalesi ATR Yapı Şirketi’ne verildi. Diğer okulların hangi merkezlere inşa edileceği açıklanmadı.

OKUL ‘MÜLTECİLER’ İÇİN YAPILIYOR

Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü, söz konusu alana proje bilgilerini içeren tabela astı. Buna göre, FRIT Fonu bünyesinde, KFW yürütücülüğü ile kriz zamanlarında herkes için eğitim projesi olduğu ilan edildi. FRIT, Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki mültecilere yönelik sağlanan mali yardım fonu.

19 İLDE 167 OKUL YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı okul arsası etrafına ilan panoları yerleştirdi. Panolara Türkçe, İngilizce ve Arapça yazılı afişler asıldı. Daha sonra afişler değiştirildi ve yeni afişlerde Arapça yazıların kaldırıldığı görüldü. Bakanlık ve KFW logolarının kullanıldığı afişlerde, “19 ilde, 167 okul ile bütün çocukların geleceğe umutla bakmasını sağlıyoruz” ifadesi yer aldı.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Karşıyakalılar projeye tepki gösterdi. Okulun yapılacağı arsanın önünde toplanan vatandaşlar, şu anda Bostanlı’da mülteci bulunmadığını belirterek, “Bu nezih şehrin merkezine neden demografik bomba konuluyor? Burası çağdaş ve modern bir kenttir. Biz mahallemizde şortla dolaşabiliyoruz. Buraya Afganlar, Suriyeliler gelirse kız çocuklarımızın güven içinde olacağını düşünmüyoruz. Şiddet vakalarını görüyoruz, bugüne kadar birçok şehirde yaşanan acı örnekler var” diye konuştular.

Berfu Turan, “Ben doğma büyüme Karşıyakalıyım. Hiçbir zaman ırkçılık yapmadım. Ben onlar yüzünden sokağa çıkamayacak duruma geleceksem asla mülteci istemiyorum. Huzurlu bir şekilde yaşamak istiyorum” derken, Handan Turhan, “Yeter, yeter, yeter. Niye böyle oluyor, niçin böyle yapılıyor” diye sordu.

Atatürk'ün Katilleri

Recai Acar, “40 yıl önce imar planında eğitim alanı olarak işaretlendi. 2019’da arsa sahiplerine parası ödenerek kamulaştırıldı. Burada yıllardır lise ihtiyacı vardı. Kendi evlatlarımızın ihtiyacı göz ardı edilerek yabancılara veriliyor. İzmirliler bu tuzağa düşmeyecek ve sonuna kadar mücadele edecektir” dedi. Hale Birçakır da “Burada şehrimin siyasi parti ve belediye başkanlarını da görmek isterdim” siteminde bulundu.

CHP KATILMAKTAN SON ANDA VAZGEÇTİ

Yurttaşlar Cumhuriyet Halk Partisi’ne de tepki gösterdi. “CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Murat Serdar Koç’un mesajları üzerine burada toplandık” diyen vatandaşlar, “Ancak kendisi ve diğer parti yetkilileri son anda buraya gelmekten vazgeçti” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu ve CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in, ilçe başkanı Koç’u arayarak basın toplantısını iptal etmesini istediği, aksi halde disiplin kuruluna verileceğini söylediği öğrenildi. Talimatın CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı tarafından verildiği belirtildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!