SON DAKİKA

“Milletvekili Maaşı Yetmiyor” Diyen AKP’li Demirbağ’ın İBB’den Ne Kadar Maaş Aldığı Gün Yüzüne Çıktı

“Danışmanımdan borç alıyorum. Vicdanı olan bir insan o milletvekili maaşıyla milletvekilliği yapamaz” diyerek maaşından şikayet eden AKP milletvekili Zülfü Demirbağ’ın, geçmiş yıllarda İBB’den ne kadar maaş aldığı ortaya çıktı.

Bu haber 02 Temmuz 2022 - 20:09 'de eklendi.
Abone ol

AKP Elazığ milletvekili Zülfü Demirbağ, katıldığı bir televizyon programında “İstanbul Belediyesi’nde çalışırken 2 maaş alıyordum, o dönem İstanbul’dan 2 ev aldım. Şimdi nerede? Danışmanımdan borç alıyorum. Vicdanı olan bir insan o milletvekili maaşıyla milletvekilliği yapamaz” demişti. 

Demirbağ’ın, geçmiş yıllarda İBB’de çalıştığı dönem ne kadar maaş aldığı ortaya çıktı. Demirbağ’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) çalıştığı yıllarda milyonlarca gelir elde ettiği ortaya çıktı. Demirbağ’ın birden fazla maaş aldığı ve bunun o dönemin asgari ücretinin 8 katına denk geldiği görüldü.

“HUZUR HAKKI” ALIYORDU

Odatv’nin haberine göre, akp milletvekili Demirbağ, İBB’de çalıştığı yıllarda, müdürlük maaşı dışında, İBB şirketlerindeki yönetim kurulu üyeliği için her ay “huzur hakkı” adı altında maaş alıyordu. Kendi ifadesine göre hem yönetim kurulu üyeliği için hem de denetim kurulu üyeliği için ayrı ayrı “huzur hakkı” alıyordu. Demirbağ’ın, İBB şirketlerinin yönetim kurulu kararları üzerinden yapılan araştırmaya göre İSTAÇ ve İSFALT şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği yaptığı tespit edildi.

İSTAÇ’ın 7 Nisan 2000 tarihli olağan genel kurul kararına göre, Demirbağ 1 Eylül 1999 tarihi itibariyle yönetim kurulu üyesi oldu. Aynı tarihli yönetim kurulu kararında ayrıca, yönetim kurulu üyelerine, eski hesap 300 milyon TL “huzur hakkı” ödeneceği belirtiliyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Denetim kurulu üyelerine ise 200 milyon TL net ücret ödeneceği de aynı kararda yer alıyor. Her şirkette ödenen “huzur hakkı” farklı olmasına karşın iki şirkette yönetim kurulu üyesi olarak bulunan bir bürokrat yaklaşık 600 milyon TL aylık alıyordu.

Müdürlük maaşı ve “huzur hakkı” gelirlerinin toplamı yaklaşık 800-900 milyon TL ediyor. O tarihte asgari ücret eski hesapla 110 milyon TL idi. Bir başka ifade ile bürokratın maaşı yaklaşık 8 asgari ücret seviyesindeydi. Demirbağ, bugünkü asgari ücretle karşılaştırıldığında 33 bin 600 TL gelir elde ediyordu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR