SON DAKİKA

Meteoroloji’den Toz Taşınımı ve Fırtına Uyarısı: Afrika Üzerinden Geliyor! Çamur Yağacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce Marmara Bölgesi ve Trakya için son dakika fırtınası uyarısı geldi. Meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi.

Bu haber 30 Mart 2022 - 16:30 'de eklendi.
Abone ol

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre 31 Mart 2022 Perşembe ve Cuma günleri Marmara, Ege, İç Anadolu’nun batısı ve Batı Karadeniz’de Kuzey Afrika kaynaklı Toz Taşınımı bekleniyor. Yetkililer, toz taşınımı nedeniyle meydana gelebilecek olumsuz durumlara karşı tedbirli olunmasını istedi.

28 İL İÇİN SARI KODLU ALARM

Meteoroloji’nin sarı kodlu uyarı yaptığı iller: Ağrı, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Çanakkale, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, İzmir, Kars, Kırklareli, Malatya, Muğla, Muş, Rize, Siirt, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Van, Bayburt, Ardahan, Iğdır. Rüzgarın güney yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) ve zaman zaman fırtına (60-80 km/s) şeklinde eseceğinin tahmin edildiği bildirildi. Olası ağaç ve direk devrilmesi, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, çatı uçması, ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

‘TOZ TAŞINIMI’ UYARISI

MGM İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nin açıklamasında; yapılan son değerlendirmelere göre yarın ve cuma günü Marmara Bölgesi’nde (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova) toz taşınımının beklendiği kaydedildi. Halen Kuzey Afrika üzerinde bulunan alçak basınç merkezinin Avrupa üzerine hareketi ile birlikte bölgede özellikle yüksek seviyelerde toz taşınımı görüleceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ÇAMUR ŞEKLİNDE YAĞACAK

Yetkililer, toz taşınımı nedeniyle meydana gelebilecek görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, yağış ihtimali olan yerlerde ise çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayımlayacağı uyarı ve hava tahmin raporlarının dikkatle takip edilmesini istedi.  

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR