SON DAKİKA

Meteoroloji Uyardı: Sıcaklıklar Ciddi Derecede Yükselecek

Meteoroloji’den alınan son hava durumu raporuna göre bugün Akdeniz’in iç kesimleri ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde sağanak yağış bekleniyor. Hafta sonu ise yurdun batı kesimlerinde sıcaklıkların ciddi derecede yükseleceği beklenirken Aydın, Muğla ve İzmir’de 39°C’ye kadar ulaşabileceği uyarısı geldi.

Bu haber 25 Mayıs 2022 - 16:34 'de eklendi.
Abone ol

Yurt genelinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Akdeniz’in iç kesimleri ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin, Rize, Kars, Ardahan ve Ağrı illeri ile Kütahya’nın doğu, Afyonkarahisar’ın kuzey ve batı çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda toz taşınımı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, Kıyı Ege’de mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek.

Rüzgar, genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güneybatıdan (Lodos) yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) esecek.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise sıcak çarpmalarına karşı saat 11 ve 16 arasında dışarı çıkacakların dikkat etmesini istedi. Şen ayrıca şu ifadeleri kullandı:

Bugün Kütahya, Afyon, Rize, Kars, Ağrı çevrelerinde yerel yağmur var. Sıcaklıklar yükselmeye devam ediyor. Aydın, Manisa, Balıkesir de aşırı sıcaklar başladı. Sıcak çarpmalarına dikkat 11-16 arası dışarı çıkılmayın. Özellikle yaşlılar kalp damar hastaları. Gözlüksüz ve şapkasız asla.

Bugün İstanbul güneşli 26 derece İzmir 33, Antalya 29, Ankara 24, Trabzon 17 derece. Güney doğuda Suriye ve Irak’tan yüzeysel toz taşınımı var.

HAFTA SONU İÇİN UYARI

Hafta sonu ise yurdun batı kesimlerinde sıcaklıkların etkisini artıracağı öğrenildi. Edirne, Balıkesir, Bursa, Aydın, Muğla, İzmir merkezlerde hava sıcaklığı 39°C’ye kadar yükseleceği tahmin ediliyor. İstanbul’da ise sıcaklıkların 31-32 dereceye kadar çıkması bekleniyor.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR