SON DAKİKA

Mesajlaşma programındaki muhalif robotun fişi çekildi

Yapay zekânın insan kontrolünden çıkması riskine ilişkin tartışmalara yeni bir boyut eklendi. Facebook’un yapay zeka projesini

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 17:05 'de eklendi.

Yapay zekânın insan kontrolünden çıkması riskine ilişkin tartışmalara yeni bir boyut eklendi. Facebook’un yapay zeka projesini sohbet programlarının sadece kendilerinin anladığı bir dil geliştirmesi üzerine kapatmasının ardından, Çin’de de bir robot komünist partiyi eleştirince fişi çekildi.

Duvar’da yer alan habere göre, internet sansürü nedeniyle dünya çapında eleştirilen Çin’deki ‘muhalif robot’, ülkede popüler olan bir mesajlaşma uygulamasında ortaya çıktı. Tencent QQ firmasının kullanıcılarla sohbet etmeleri için yarattığı penguen Baby Q ve kız çocuğu Little Bing, sorulara verdikleri yanıtlarda hükümeti eleştirmeye başladı. Baby Q, bir kullanıcının yazdığı “Çok yaşa Komünist Parti” mesajının altına, “Böylesine yolsuz ve beceriksiz bir rejimin sonsuza kadar yaşayacağına inanıyor musun?” yanıtını yazdı. Bir diğer soruya yanıtında da, Demokrsiye ihtiyaç var!” tepkisini gösterdi.

Firmanın bu durum üzerine robotları kaldırdığı belirtildi. Uzmanlar, uygulamanın evrensel değerler gözetilerek yazıldığını, robotların söz konusu tepkileri bu nedenle verdiğini belirtiliyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!