SON DAKİKA

Mersin’de Ele Geçirilen Kokain Miktarı 1,7 Tona Çıktı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gümrük Muhafaza ekiplerince Mersin Limanı’nda 463 kilogram kokain ele geçirildiğini duyurdu. Kokainlerin muz yüklü konteynerlerde tespit edildiği ortaya çıktı.

Bu haber 23 Haziran 2021 - 14:48 'de eklendi.
Abone ol

Muş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu gece Mersin Limanı’nda bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza ekiplerinin çalışmaları neticesinde 463 kilogram kokain ele geçirildiğini aktararak, “Görevlerini başarıyla yerine getiren Gümrük Muhafaza ekiplerimizi tebrik ediyorum. Zehir tacirlerine asla geçit vermeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, kısa süre önce Mersin’de bir limanda gerçekleştirilen operasyonla 1 ton 300 kilogram uyuşturucu ele geçirilerek ülke tarihinin en yüksek miktarlı kokain yakalamasına imza atıldığı anımsatıldı.

Birgün’de yer alan habere göre, bu yakalamanın üzerinden henüz birkaç gün geçmişken Gümrük Muhafaza ekiplerinin yine Mersin’de büyük bir uyuşturucu operasyonuna daha imza attığının ve 463 kilogram kokain ele geçirdiğinin bildirildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan analizde Ekvador’dan Mersin’de bir limana getirilen 5 konteyner riskli olarak değerlendirildi. Limanda gerekli tedbirler alındı ve riskli konteynerler gemiden indirilerek x-ray taramasına sevk edildi.

Tarama sonrasında muz yüklü konteynerlerden birinde şüpheli yoğunluğa rastlanmasının ardından bu konteyner arama hangarına alındı. Narkotik dedektör köpeklerin de dahil edildiği aramada konteynerin orta bölümüne gizlenmiş 9 adet siyah renkli çanta tespit edildi. Bu çantalara dedektör köpeklerin tepki vermesinin ardından çantalar bulundukları yerden çıkarılarak açıldı.”

Söz konusu çantalarda toplam 463 kilogram sıkıştırılmış halde 404 paket bulunduğu ve paketlerden alınan numunenin analizi neticesinde kokain cinsi uyuşturucu olduğunun belirlendiği aktarılan açıklamada, “Gümrük Muhafaza ekiplerinin başarılı operasyonu sonrasında ele geçirilen 463 kilo kokain ile bir önceki operasyonda ele geçirilen rekor miktardaki kokainin toplam ağırlığı 1 ton 763 kilogram oldu. Bir hafta içinde imza atılan iki dev operasyon sayesinde zehir tacirlerine ağır bir darbe indirildi. Operasyon sonrasında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yürütülen soruşturmaya devam ediliyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

2020’DE TOPLAM 1954 KİLO 

Anadolu Ajansı’nın 19 Ocak 2021 tarihli haberine göre, ‘güvenlik kaynakları’ 2020’de toplam 1 ton 954 kilo kokain yakalandığını bildirmişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Habere göre, “Uyuşturucuyla mücadele birimlerinin, 2020’de yaptığı operasyon sayısı, yakaladığı şüpheli ve ele geçirdiği uyuşturucu madde miktarlarında Cumhuriyet tarihi rekorunun kırıldığı belirtilmişti.”

EKVADOR’UN ADI GEÇEN AY DA ANILMIŞTI

Geçen ay Panama’da varış noktası Mersin Limanı olan bir konteynerde muz kutuları içine saklanmış 616 paket kokain ele geçirilmişti.

Kokain yüklü konteynerin çıkış noktası olan Güney Amerika ülkesi Ekvador’daki Puerto Bolivar Limanı’nın Türk şirketi Yılport Holding’e ait olduğu öğrenilmişti.

Yılport Holding’in adı, geçen yıl Ağustos ayında, Kocaeli Dilovası’ndaki Yılport Limanı’nda yakalanan 540 kilo kokain ile de gündeme gelmişti. Bu kokainin ise Brezilya çıkışlı olduğu öğrenilmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!