Merkez Bankası’ndan KKM için Prim Kararı

Merkez Bankası, 1 Haziran’dan itibaren açılacak veya yenilenecek kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında önden prim ödemesi yapılmamasını istedi.

Merkez Bankası’ndan KKM için Prim Kararı
Yayınlama: 01.06.2023
0
A+
A-

Merkez Bankası (TCMB), seçim öncesinde yaygın olarak kullanılan dövizden dönüşümlü kur korumalı mevduattaki (KKM) prim uygulamasına ilişkin yeni karar aldı.
Bankalara gönderilen yazıda, KKM hesaplarına önden prim ödemesi yapılmaması istendi.

1 Haziran’dan itibaren açılacak veya yenilenecek KKM hesaplarında prim ödemesi vade sonunda ve sadece TL olarak yapılacak.

TCMB’den bankalara gönderilen yazıda “1 Haziran 2023 tarihinden itibaren açılacak / yenilenecek hesaplara kur farkı üzerine ek menfaat / getiri adı altında yapılacak ilave
her türlü ödemenin vade sonunda tarafınızca yapılacak faiz hesaplamasına dahil edilmesi ve tarafımıza bildirilmesi; Bankamızca kur farkı ödemelerinin faiz ve ek menfaat/getiri toplamı üzerinden yapılması gerektiği ayrıca bu tarihten itibaren açılacak/yenilenecek hesaplarda ek menfaat/getirinin Türk lirası cinsinden verilmesi ve söz konusu ek menfaat/getirilerin vade sonunda ödenmesi (peşin ödeme yapılmaması) hususlarında bilgilerinizi ve gereğini rica ederiz” denildi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı