SON DAKİKA

Meraların Göbeğine Maden Ocağı!

YHN Madencilik İş Makineleri San. ve Tic. A.Ş. isimli firma, İzmir’in Bayındır ilçesinde kurşun-çinko ocağı kurmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Proje ile ilgili çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başladı. Maden ocağı için seçilen yerin, hayvancılık için hayati öneme sahip meraların bulunduğu alanda olması dikkati çekti.

Bu haber 04 Kasım 2021 - 0:40 'de eklendi.
Abone ol

İzmir’in ilçelerinde kurulmak istenen maden ocaklarına bir yenisi daha eklendi. YHN Madencilik İş Makineleri San. ve Tic. A.Ş., Bayındır ilçesinde kurşun-çinko ocağı kurmak için bakanlığa başvurdu.

MERALARIN BAŞ UCUNDA

Hazırlanan raporda, iki farklı poligonda faaliyet göstermesi planlanan tesisin yıllık üretiminin 120 bin ton olduğu belirtildi. Maden arama faaliyetleri sırasında dinamitle patlatma yöntemi uygulanacak olan maden ocağı, Ovacık mahallesine 1,57, Kızıloba mahallesine ise 1,29 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Maden ocağına en yakın yerleşim yerinin uzaklığı ise 737 metre olarak belirtildi. Proje alanının, bölgedeki meraların ortasında olduğu dikkati çekti.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

“İzmir ili Bayındır ilçesi L19A3 Pafta mevkiindeki YHN Madencilik İş Makineleri San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan 87627 Ruhsat Numaralı (ER:3392800) Kurşun-Çinko Ocağı projesi ile ilgili olarak İzmir Valiliği’mize sunulan P.T.D. Dosyası, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”

KAYNAK:ANKAHABER

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!