SON DAKİKA

MENZİL TARİKATINA OPERASYON MU YAPILACAK?

Merkezi Adıyaman Menzil’de bulunan ve Abdulbaki Erol’un Şeyhliğini yaptığı Menzil Tarikatı’na yönelik büyük çaplı bir operasyon yapıldığı söyleniyor.

Bu haber 17 Aralık 2018 - 11:42 'de eklendi.
Abone ol

15 Temmuz FETÖ’cü kanlı darbe girişiminin ardından Türkiye’de gözler diğer cemaat ve tarikatlara da çevrilmişti.Darbe girişimiyle birlikte; Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türkiye’yi askeri, yargı, bürokrasi, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarıyla adeta bir örümcek ağı gibi sardığı ortaya çıkmıştı.

FETÖ’CÜ DARBE GİRİŞİMİ GÖZLERİ ONLARA DA ÇEVİRDİ

15 Temmuz’dan bugüne kadar gelen süre içerisinde FETÖ’cü yapılanmanın tüm unsurlarına Devlet olarak gelen tüm eleştiri ve eksikliklere rağmen kararlı bir mücadele yürütüldü. FETÖ’cü yapılanmanın ülkeyi götürmeye çalıştığı kaos ortamının ifşa edilmesiyle birlikte, gözler Türkiye’deki diğer cemaat ve tarikat yapılanmalarına çevrilmişti.

ADNAN HOCACILARLA BAŞLADILAR

Türkiye’nin siyasi, toplumsal ve ekonomik istikrarına yönelik yapısal dönüşümlerle birlikte bu süreçte kamuoyunda Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar’ın liderliğini yaptığı tarikat yapılanmasına yönelik operasyonlar gelmiş ve Adnan Oktar ile müritleri gözaltına alınarak cezaevine konulmuştu.

MENZİL TARİKATI’NA OPERASYON MU BAŞLADI?

Tüm bu gelişmeler yaşanırken 31 Mart Yerel Seçimler öncesinde Türkiye’yi sallayacak yeni bir operasyon dalgasının başladığına yönelik ciddi duyumlar geliyor. Adıyaman Menzil Köyünde bulunan ve Abdulbaki Erol’un Şeyhi olduğu Menzil Tarikatı’na operasyon yapılacağı iddia edildi. Menzil Köyü ve Dergah’ın abluka altına alındı iddiası, Menzil’e operasyon yapılacağı yorumlarına sebep oldu.

4 gündür Menzil Köyüne ve dergaha dışarıdan ziyaretçi alınmadığı, köye giriş çıkışların durdurulduğu iddia ediliyor. Bu arada Menzil tarikatına ait olan UKBA Uluslarası Kardeşlik Barış ve Ahlâk Derneği’nin de kapatılarak mal varlığının ve faaliyetlerinin yine Menzil Tarikatı’na ait olan SEMERKAND Vakfı’na devredildiği söyleniyor. UKBA’nın yurt dışı faaliyetleri ise askıya alınmış durumda.

Hatırlanacağı gibi Semerkand Vakfı Menzil Tarikatı’nın siyasi mesajlarını kamuoyu ile paylaşan bir kuruluş olarak da tanınıyor. Öte yandan Menzil Tarikatı’nın her yıl düzenlediği ve bu yıl Yalova’da yapılması planlanan toplantısı da iptal edildi. Menzil’in İstanbul Tuzla Tepeören’de bulunan konut ve camisinde de büyük bir sessizliğin hakim olduğu bildiriliyor. Bir başka bilgi de bazı tarikat üyelerinin olası bir operasyona karşı yurt dışına çıkmakta olduğu yönünde. Menzil Köyü ve Menzil Tarikatı’nın ablukaya alındığı yönündeki haberler ise sosyal medyada paylaşılmaya başlandı. Yurt içinde ve yurt dışında özellikle Türk Cumhuriyetlerinde FETÖ’den boşalan yerleri Menzil’in doldurduğu ve Menzil’in de bir darbe teşebbüsünde bulunabilecek güce eriştiği daha önce iddia edilmişti.

DEVLET’TE ETKİN KONUMDALAR

Menzil Tarikatı’nın Devletin kurumları içerisinde oldukça etkin konumda olduğu, özellikle Sağlık Bakanlığı’nın “Menzil Bakanlığı” gibi çalıştığı haberleri basında sık sık gündeme geliyor.

MENZİL TARİKATİ’NE YÖNELİK SOSYAL MEDYA’DA GEZEN PAYLAŞIMLARIN BAZILARI ŞÖYLE:

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!