SON DAKİKA

Melih Gökçek'in yerine kim gelecek; işte kulislerde öne çıkan iki isim

Gökçek'in "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi karşısına yapılacak müzenin detaylarını konuştuk" dediği görüşme için Erdoğan, "İstifa konusu da gündeme geldi" demişti

Bu haber 15 Ekim 2017 - 0:12 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından istifası istenen 6 büyükşehir belediye başkanından biri olduğu iddia edilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yerine kimin getirileceğine ilişkin tartışma sürüyor. Kulislerde ise  Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın isimleri öne çıkıyor.

Hürriyet'ten Deniz Gürel'in haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılacak oylama Gökçek’in istifası durumunda başkentin yeni yöneticisini belirleyecek. 140 üyeli belediye meclisinde 100 AKP'li, 21 CHP’li, 15 MHP’li, 1 BBP’li, 3 bağımsız meclis üyesi bulunuyor. Ankara’daki 25 ilçenin 21’i, AKP'nin yönetiminde.

Kulislere yansıyan bilgilere göre Melih Gökçek’in istifası durumunda yerine bir ilçe belediye başkanının seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Başkent kulislerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın isimleri öne çıkıyor.ü

Veysel Tiryaki’nin ismi 2009 ve 2014 seçimlerinde de gündeme gelmişti. Altındağ’daki başarılı performansı, Tiryaki’nin 3 dönem boyunca ilçesinde açık ara seçilmesini sağladı. Tiryaki için kulislerde, “Eğer Gökçek istifa eder, Tiryaki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olursa 2019’da da aday olmayı hedefler. Gökçek’in sürecinde AKP’deki baskın kesim, 2019 adayının Tiryaki olmasını istemezse, bu Veysel Tiryaki’nin önünü kesebilir” görüşü de hâkim. Mustafa Ak ise başkanlıkta ikinci dönemini yaşıyor. Keçiören, AKP’nin Ankara’daki nüfus açısından en büyük ilçesi. Yakın zamana kadar Erdoğan’ın da oturduğu ilçenin bir özelliği, Melih Gökçek’in yerel siyasete ilk adımını Keçiören’den atmış olması.

Son günlerde kulislerde sürpriz olarak Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın adı da dillendiriliyor. İstanbul’da yaşanan “Başakşehir süreci” benzeri bir geçiş dönemi planlamasında, Tuna’nın şansı olabileceği konuşuluyor. Büyükşehir’in başına getirilmesi durumunda Tuna’dan boşalacak koltuk için Bekir Yıldız’ın adı konuşuluyor. 28 Şubat sürecinde görevden alınan dönemin Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, halen Sincan’dan meclis üyesi ve Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkan Vekili olarak görev yapıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Gökçek'in "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi karşısına yapılacak müzenin detaylarını konuştuk" dediği görüşme için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "İstifa konusu da gündeme geldi" ifadesini kullanmıştı.

Melih Gökçek’in, dün gece (13 Ekim 2017) Ankara’nın başkent oluşunun 94. yıldönümü programında yaptığı konuşmada söylediği sözler “istifa ediyor mu” sorularını da beraberinde getirdi. Gökçek, hizmetlerin sunumunu yaparken “Verilen imkanlarla bunları yaptık. Ankara çok daha güzellerine layıktır. Bundan sonraki yıllarda çok daha güzel şeyler de yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!