SON DAKİKA

MELİH GÖKÇEK VE MECLİS ÜYELERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Demokrat Parti, Melih Gökçek ve Belediye Meclis üyeleri hakkında “Yargı kararlarını yerine getirmemek suretiyle kamu görevini kötüye kullanmak” suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Bu haber 15 Haziran 2020 - 17:55 'de eklendi.

Demokrat Parti (DP), eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Belediye Meclis üyeleri hakkında “Yargı kararlarını yerine getirmemek suretiyle kamu görevini kötüye kullanmak” suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Demokrat Parti (DP), Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek, eski ve yeni meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Haziran 1988’de yaptırılan ve DP’ye geçen DP Genel Merkezi, dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığındaki mecliste imar planı değiştirilerek “kültürel sosyal alan” ilan edildi. Konuyu yargıya taşıyan DP, 12 yıldır hukuk mücadelesi veriyor.

MAHKEME KARARLARI UYGULANMADI

Birden fazla DP lehine karar çıkmasına rağmen mahkeme kararları uygulanmadı. Son olarak Mansur Yavaş’ın başkanlığını yaptığı Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluğu bulunan iktidar partisi tarafından genel merkez alanını “sanayi depolama alanı” ilan edildi. Mansur Yavaş’ın veto ettiği karar, AKP’li belediye meclis üyelerinin oylarıyla onaylandı.

“HAKSIZ HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE GASP EDİLDİ”

Bunun üzerine Demokrat Parti, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve belediye meclis üyeleri hakkında idari yargı kararlarını uygulamamak suretiyle “görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusuna bulundu.

Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapan DP Genel Başkan Yardımcısı Ertan Küçükay, 2008 yılında eski Başkan Gökçek döneminde partilerine ait olan genel merkez binası ve kampüs alanının ‘haksız ve hukuksuz bir şekilde gasp edildiğini’ kaydederek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın alanı DP’ye geri vermek için girişimde bulunduğunu ancak AKP’li belediye meclis üyelerinin oylarıyla alanın “Sanayi Depolama Alanı” ilan edildiğini söyledi.

“DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN YANINDA SANAYİ DEPOLAMA ALANI OLUR MU?”

DP Genel Başkan Yardımcısı Ertan Küçükay Ankara’nın göbeğinde “Sanayi Depolama Alanı” olmayacağını vurgulayarak, “Dışişleri Bakanlığı’nın yanında sanayi depolama alanı olur mu? Sanayi depolama alanında yanıcı, patlayıcı maddeler bulunur. Bu nasıl bir husumettir” diye sordu.

Küçükay kararı aldıran mevcut belediye meclis üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını açıklayarak, “İlgililer hakkında da şikayette bulunacağız. Bu ne demektir, kanunlara rağmen görevini kötüye kullananları İçişleri Bakanlığı’na şikayet ederek, görevden alınmalarını talep edeceğiz. Şikayetin neticesinde belediye meclis üyeleri yeniden seçilebilir” dedi.

“GENEL MERKEZİMİZİN İMARI İLE OYNAMIŞ”

Küçükay, alan hakkındaki yargı sürecini şöyle sıraladı:

“İlk olarak 2008 yılında bahse konu parsel sit alanı ilan edilmiş, Ankara İdare Mahkemesi’nin 2009/1222E. Sayılı dosyası ile bu haksız ve yersiz karar iptal edildi. Gökçek ve AKP’li Meclis Üyeleri 13 Aralık 2013 tarihinde ‘gece yarısı yeniden’ haksız ve mesnetsiz bir karar alarak Genel Merkezimizin imarı ile oynamış, genel merkezimiz ‘sosyal kültürel kullanım alan’ ilan edildi.

Yargıya giderek Ankara 8. İdare Mahkemesinde açtığımız 2014/850E. Sayılı dosya ile Gökçek ve büyükşehir belediye meclisinin aldığı haksız, hukuksuz, dayanaksız karar iptal edildi. Karar Danıştay denetiminden de geçerek talebimiz lehinde kesinleşti. Yargı kararının arkasında dolaşarak ‘sosyal idari alan’ ilan edildi. Bir kere daha yargı yoluna başvurmak durumunda kalarak, Ankara 9. İdare Mahkemesi’nde açtığımız 2016/2870E. Sayılı dosya ile mahkeme 2018/408K. , 01 Mart 2018 tarihinde bizim haklılığımızı tescil etmiş ve Belediye Meclisi kararını iptal edildi.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!