SON DAKİKA

MEKSİKA’DA DÜNYANIN EN ESKİ MAYA TAPINAĞI KEŞFEDİLDİ

Meksika’da keşfedilen 3 bin yıllık bir Maya tapınağında yapılan incelemede dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

Bu haber 04 Haziran 2020 - 20:12 'de eklendi.

Meksika’nı Tobasco bölgesinde yer alan tapınak alanı, 2017 yılında düzenlenen bir keşif sırasında Arizona Üniversitesi tarafından yönetilen uluslararası bir arkeolog ekibiı tarafından bulundu. Ancak, günümüzde düz yeşil bir alan olarak varlığını sürdüren alanda geleneksel arkeoloji yöntemlerialanın gerçek boyutu ve derinliği anlama husunda yetersiz kaldı ve teknolojinin yardımına başvuruldu.

Yapılan yeni çalışmada, lidar adı verilen gökyüzünden yapılan üç boyutlu tarama yöntemi kullanıldı. Aquada Fénix olarak adlandırılan arkeolojik sit alanın bir buçuk kilometre uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğe sahip olduğu görüldü. Bu da onu daha sonraki dönemlerde inşa edilen Maya piramitlerinden ve saraylarından daha büyük olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar tapınağın milattan öne 800 ile 1000 yılları arasında inşa edildiğini belirtti.

Keşifte ortaya çıkan en çarpıcı detaylardan biri ise Maya tapınaklarında yaygın olarak görülen devasa kafa heykelleri, taht ve seçkinleri tasvir eden taş heykellerin bulunmaması. Arkeologlara göre bu durum onu inşa eden insanların sonraki nesil Mayalardan daha eşitlikçi olduğunu gösteriyor.

Araştırma ekibi, arkeolojik sit alanın keşfedildiği platonun sahip olduğu farklı zenginlikleri ortaya çıkarmak için biraz daha zamana ihtiyaç duyduklarını ancak gökyüzünden gerçekleştirdikleri lazer taraması ve radyokarbon tarihleme yöntemi ile tapınağın tarihsel öneminin netleştiğini söyledi.Şimdiye kadar, MÖ 950’de inşa edilen Ceibal’deki Maya bölgesi, Mayalara ait en eski tapınak olarak biliniyordu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!