SON DAKİKA

MEHMET AĞAR’IN YARGILANDIĞI 19 FAİLİ MEÇHUL CİNAYETE İLİŞKİN DAVADA KARAR ÇIKTI

19 sanığın 1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayetle ilgili yargılandıkları davada karar çıktı.

Bu haber 13 Aralık 2019 - 20:58 'de eklendi.
Abone ol

Eski İçişleri Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, bazı eski özel harekat polisleri ve “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da arasında bulunduğu 19 sanığın, 1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayetle ilgili yargılandığı davada, iki İranlı maktule ilişkin dosyanın Ağar ve Yıldırım’ın dahil olduğu 7 sanık yönünden ayrılması kararlaştırıldı. Ölen sanık Ahmet Demirel hakkındaki dava düşürülürken, Ağar’ın da arasında bulunduğu bütün sanıkların diğer faili meçhul cinayetlere ilişkin suçlamalardan beraatlerine hükmedildi.

Eski İçişleri Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet  Ağar, bazı eski özel harekat polisleri ve “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da  arasında bulunduğu 19 sanığın 1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayetle  ilgili yargılandıkları davada karar çıktı.  Dosyadaki iki İranlı maktule ilişkin kamu davasının Mehmet Ağar ve  Mahmut Yıldırım’ın da arasında bulunduğu 7 sanık yönünden ayrılması  kararlaştırıldı. Ölen sanık Ahmet Demirel hakkındaki dava düşürülürken, Ağar’ın  da arasında bulunduğu bütün sanıkların diğer 17 faili meçhul cinayete ilişkin  beraatlerine hükmedildi.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık ve müdahil  avukatları katıldı. Vareste tutulmaları nedeniyle sanıkların hazır bulunmadığı  duruşmayı bazı HDP’li milletvekilleri de takip etti. Esas hakkındaki görüşünü açıklayan duruşma savcısı, sanıklardan eski  özel harekat polisi Ayhan Çarkın’ın ifadelerinde geçen hususların doğrudan veya  dolaylı olarak doğrulanmadığını, objektif delillere rastlanmadığını, sanıkların  üzerlerine atılı suçları işlediklerine yönelik mahkumiyete yeterli delil  bulunmadığını ifade etti.

Savcı, dosyada iki İranlı’nın ölümüne ilişkin sorumlu tutulan Mahmut  Yıldırım hakkındaki kamu davasının ayrılmasını, yargılama sırasında ölen sanık  Ahmet Demirel hakkındaki davanın düşürülmesini, diğer sanıklar hakkında ise  “üzerlerine atılı suçlara ilişkin her türlü şüpheden uzak ve mahkumiyete yeterli  delil elde edilemediğinden beraat kararı verilmesini” talep etti. Müdahil avukatlarından Mehmet Emin Aktar, savcının görüşünü  eleştirerek, “Sayın savcı, Mahmut Yıldırım için de beraat kararı istesin, hepimiz  kurtulalım. Ne karar verirseniz verin, bunlar vicdanımızda mahkumdur.” ifadesini  kullandı. Müdahil avukatlarından Yusuf Alataş ise savcının görüşüne  “şaşırmadıklarını” söyledi. Maktullerden Faik Candan’ın ailesinin avukatı Levent Kanat, “Mütalaa,  bende sanık avukatlarının esasa ilişkin savunmalarını dinliyorum izlenimi  uyandırdı. Davanın açılmasına karşı çıkanların iddialarının aynısı iddia  makamınca de benimsenmiş. Dosyada sadece Ayhan Çarkın’ın ifadeleri varmış gibi  mütalaa verildi.” dedi.

Müdahil Sertaç Kamil Ekinci, Mehmet Ağar’ın korunmasına yönelik bir  algı olduğunu savundu. Sanıklardan İbrahim Şahin’in avukatı Basri Aydın, “Davanın açılmasının  sebebi Ayhan Çarkın’ın birbiriyle örtüşmeyen beyanlarıdır.” diye konuştu.Mehmet Ağar’ın avukatı Abdulkadir Toluç da “Müdahil vekilleri somut  delil olmadığı için her celse mahkeme üzerinde baskı oluşturuyor.” ifadesini  kullanarak, savcının görüşüne katıldığını dile getirdi. Diğer sanık avukatları da savcının görüşüne katıldıklarını,  müvekkillerinin beraatlerine karar verilmesini istediklerini bildirdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

KARAR AÇIKLANDI

Heyetçe yaptıkları müzakerenin ardından Mahkeme Başkanı Mehmet Tuğrul  Türksoy hükmü açıkladı. Buna göre, yargılama sırasında ölen sanık Ahmet Demirel hakkındaki  kamu davası düşürüldü. İranlı Lazem Esmaeılı ve Asker Smıtko’nun öldürülmesine ilişkin Mehmet  Ağar, Mahmut Yıldırım, İbrahim Şahin, Mehmet Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan  Akça ve Ziya Bandırmalıoğlu hakkındaki kamu davasının ayrılması kararlaştırıldı. Yine Ağar’ın da aralarında bulunduğu bütün sanıkların, diğer 17  cinayet yönünden kendilerine atılı suçlamalardan beraatlerine hükmedildi.

Dava Namık Erdoğan, Abdulmecit Baskın, Metin Vural, Recep Kuzucu,  Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu,  Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem  Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan, Faik Candan cinayetlerini  kapsıyor.  İddianamede 19 sanığın suç tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı  TCK’nin “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında  adam öldürmek ve adam öldürmeye iştirak” suçundan cezalandırılmaları isteniyordu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!