SON DAKİKA

MECLİS’TE KABUL EDİLDİ! VAKIFBANK GYO, KAMU İHALE KANUNU KAPSAMINDAN ÇIKARILIYOR

TBMM’de kabul edilen düzenleme ile Vakıfbank’a tartışmalı bir ayrıcalık tanındı. Söz konusu düzenleme ile Vakıfbank GYO, Kamu İhale Kanunu kapsamının dışına alındı.

Bu haber 22 Haziran 2020 - 17:05 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Yeniçağ’dan Serkann Talan’ın haberine göre; TBMM’de görüşülen “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un görüşmeleri sırasında tartışmalı bir madde kabul edildi. Söz konusu düzenleme ile Vakıfbank Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Kamu İhale Kanunu kapsamından çıkarıldı. Böylece Vakıfbank, elindeki gayrimenkullerin satışında Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında kalacak.

İŞTE TBMM’DE KABUL EDİLEN O DÜZENLEME:

 MADDE 1- 11/1/1954 tarihli ve 6219 sayılı Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı Kanununun 18 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Bankanın 6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa göre faaliyette bulunan gayrimenkul yatırım ortaklıkları 4734 sayılı Kanuna tabi değildir.”

Vakıfbank, daha önce de bankacılıkla ilgili solmayan isimlerin yönetim kurulu üyesi olarak atanmasıyla gündem olmuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat söz konusu düzenlemenin şaibeli olduğunu belirterek, Vakıfbank GYO’nun stokundaki gayrimenkullerin toplam değerinin 1,5 milyar liraya yakın olduğunu söylemişti.

Atamalar için Mecliste “Buralar banka yönetim kurulları, kanka yönetim kurulları değil” diye konuşan Özgür Karabat, Vakıf GYO’nun kamu ihale kanunu kapsamından çıkarılmasıyla sadece bankanın gayrimenkulleri için değil, daha büyük usulsüzlüklere de kapı aralanacağını belirtmişti.

Kaynak: Yeniçağ

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!