Mardin’de Binlerce Vatandaş, Sokağa Döküldü: ‘Hükümet İstifa’ Sloganları Atıldı

Mardin Kızıltepe’de yüksek elektrik faturalarına tepki gösteren vatandaşlar sokağa indi. Binlerce kişi elektrik dağıtım şirketinin önüne yürüyerek, “Hükümet istifa” sloganları attı.

Mardin’de Binlerce Vatandaş, Sokağa Döküldü: ‘Hükümet İstifa’ Sloganları Atıldı
Yayınlama: 06.02.2022
10
A+
A-

Türkiye’deki ekonomik kriz derinleşiyor. Elektriğe yapılan yüzde 127 zam oranının ardından yüksek faturalarla karşılaşan vatandaşlar hükümeti protesto etmeye başladı. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde binlerce kişi yüksek elektrik faturalarını protesto etmek için sokağa indi.

Mezopotamya Ajansı’nın paylaştığı görüntülere göre, faturalara tepki gösteren vatandaşlar “Hükümet istifa” ve “DEDAŞ istifa” sloganları attı.

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, elektrik zammını protesto etti. Artuklu ilçesinde bulunan Karayolları Parkında bir araya gelen platform bileşenleri, “Fahiş elektrik zamları geri çekilsin” pankartı taşıdı. Platform adına açıklamayı Elektrik Mühendisleri Odası Mardin Temsilcisi Serfiraz Kurtay yaptı.

 ”FATURA İKİYE KATLANDI”

2022 yılına zamlarla girildiğini belirten Kurtay, “Öncesi 300 kilovat tüketim yapan dar gelirli bir ailenin fatura bedeli 270 TL iken zam sonrası 478 TL oldu” dedi. Bölgede doğalgaza erişim imkânı olmadığı için ısınma ihtiyacının elektrikle karşılandığını söyleyen Kurtay, “Bu, günlük 7 saat elektrikli soba açan biri için 420 kilovat fazladan tüketim demektir. Zam öncesi 720 kilovat tüketim yapan dar gelirli bir ailenin fatura bedeli 690 TL iken zam sonrası bin 400 TL olmuştur” diye belirtti.

”SOYGUN VAR”

Asgari ücrete yapılan zamlarda bu oranların dikkate alınmadığını dile getiren Kurtay, “Tarifeli uygulamanın dar gelirliyi korumak amacıyla yapıldığı söylemi tamamen aklımızla dalga geçmektir. Burada korunan ne dar gelirli aileler ne de orta gelirli yurttaşlardır. Burada korunan sadece ve sadece özelleştirilmiş elektrik dağıtım şirketleridir. Dar gelirliyi çok düşünecekseniz, faturasına zam değil en azından indirim yapabilirdiniz” ifadelerini kullandı. Yurttaşın cebine gelir kaleminin kaşık ile verilip, gider kaleminin kepçeyle alındığını vurgulayan Kurtay, “Soyuluyoruz, soygun var” diyerek, zamların geri çekilmesi ve enerjinin kamulaştırılması çağrısında bulundu. (MA)

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı