SON DAKİKA

Malatya'da 'pembe trambüsler' tartışmalarla sefere başladı

Kadın şoförler ve görevliler, pembe trambüse binmek isteyen erkekleri, “Bu trambüs sadece bayanlara özel” diyerek uyardı

Bu haber 18 Eylül 2017 - 22:54 'de eklendi.
Abone ol

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri (MOTAŞ) tarafından sadece kadınlara hizmet vermek üzere hazırlanan ve ‘pembe trambüs’ adı verilen 2 otobüs seferlere başladı. Kadınlardan bazıları uygulamadan memnun olduklarını söylerken, bazıları da eleştirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise uygulamaya, “Ayrımcılık yapılıyor” diyerek tepki gösterdi.

AKP’li Malatya Belediyesi’nin çevresini papatyalarla süslediği ‘pembe trambüs’ü sadece kadın yolcular kullanabilecek. Türkiye’de ilk olan uygulamada otobüslerin şoförlüğünü de kadınlar yapıyor.

Kadın sürücüler erkek yolculara engel oldu

Malatya Şehit Hamit Fendoğlu Şehirlerarası Otobüs Terminali (MAŞTİ) ile İnönü Üniversitesi hattında çalışcak olan pembe trambüslerin ilk seferlerinde kargaşa yaşandı. Kadın şoförler ve görevliler, pembe trambüse binmek isteyen erkekleri, “Bu trambüs sadece bayanlara özel” diyerek uyardı. Bunun üzerine erkekler, kırmızı ve gri renkli trambüsleri bekledi.

Duraklarda bekleyen kadınlar ise papatyalarla süslenmiş pembe renkli trambüse bindi. Bazı kadınlar uygulamadan memnun kalırken, kimisi de “Ayrımcılık yapılıyor” diyerek eleştirdi.

Bir kadın yolcu “Bayanlar rahat edecek. Rahat rahat gidip geleceğiz, güzel oldu” diyerek yeni uygulamadan memnuniyetini dile getirken, başka bir kadın yolcu da “Sanki ayrım yapılmış gibi. Tamam pembe trambüslere biz bineceğiz ama diğerlerine binince nasıl karşılanacağız? Güzel ama eksikleri de vardır” diyerek eleştirilerde bulundu.

Belediye: Üniversiteye giden öğrenciler talep etti

Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İnönü Üniversitesi’nde öğrenim gören kız öğrencilerin yoğun talepleri doğrultusunda pembe trambüslerin hizmete girdiği, iki trambüsün günde sekiz sefer yapacağı belirtildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sürücüleri de kadın olan pembe trambüsler, her gün 07.00-08.00-09.00-10.00-14.00-15.00-16.00-17.00 saatlerinde sefer yapacak.

Aybaba: Pembe trambüse binmeyen kadınlar ne yapacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Ağbabauygulamaya “Pembe trambüs ile ayrımcılık yapılıyor diyerek” uygulamayı eleştirdi. Ağbaba, CHP İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bütün Türkiye, Malatya’daki pembe trambüsle yatıp kalkıyor. Pembe trambüse binmeyen kadınlar ne olacak? Pembe trambüsü kaçıran üniversiteli kadın ne yapacak? Resmen ayrımcılık yapılıyor. Eğer kadınlarla ilgili taciz sıkıntın varsa, o tacizi yapan sapıklara ‘mor otobüs’ yap, morarsın. Kim hangi otobüse, saat kaçta biniyorsa binsin ama o trambüse binmeyen kadına nasıl bakacaklar? Bu trambüs, kadınları sosyal halktan koparmaya, Ortadoğu’daki hemcinsleriyle bir yapmaya çalışan anlayıştır. Buna en çok kadınların karşı çıkması gerekiyor. 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun ile hayatın her alanında kadın-erkek eşitliği sağlanmışken, aradan 91 yıl geçtikten sonra bu tür uygulamalarla karşımıza çıkılması manidar ve üzücüdür. Eşiyle çocuğuyla araştırma hastanesine gidecek kadın ne yapacak? Bu uygulamayla birlikte o trambüse binmeyenlere mahalle baskısı yapılacak mı, yapılmayacak mı? Malatya ve Malatya’da yaşayan kadınlar bunu hak etmiyor.” (DHA)

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!