SON DAKİKA

Makine Mühendisleri Odası’ndan Doğalgaz Uyarısı: “10 Gün Boyunca Sıkıntılı Geçecek”

Doğalgaz 81 ile yayıldı ancak olası kesintiye karşı önlem alınmadığı, sanayi ve elektrik üretim tesislerinden gaz kullanımını düşürmelerinin istenmesi ile anlaşıldı. Makine Mühendisleri Odası’ndan “10 gün boyunca sıkıntılı geçecek” uyarısı geldi.

Bu haber 23 Ocak 2022 - 17:25 'de eklendi.
Abone ol

Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, gaz krizine ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır’ın haberine göre Türkyılmaz, öncelikle İran gazını kolayca ikame etmenin mümkün olmadığına atıfla şunlara dikkat çekti: 

“Çünkü Rusya ya da başka bir ülke verdiği gazı artıramaz. Bu, önceden öngörülebilen bir şey olsa o zaman ek anlaşma olabilirdi. Türkiye’de gazın üçte birini konutlar tüketiyor. Burada gaz kesilirse insanlar donacağı için en kolayı ‘sanayiye üretimi kıs’ diyorlar. Elektrik santrallarında da kesintiye gidecekler. Kesintileri gezdirecekler.”

İran’ın gazı, ihtiyacını karşılamak için kesmiş olabileceğini, sonuçta bu işten para kazandığını ifade eden Türkyılmaz, bu ülkenin gaz kaynakları olmasına rağmen ambargolar nedeniyle yatırım yapamadığını da belirtti. Türkyılmaz, bu noktada Türkiye’nin eksiklerini ve yaşayacağı süreci şöyle özetledi:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘DEPOLAMA TESİSLERİ VAR AMA YETMİYOR’

“Tuz Gölü ve Silivri’de depolama tesisleri var ama yetmiyor. Bu tesislerde kapasite artırımı yapılıyor ama bunda gecikme var. Silivri 25 milyon metreküp, Tuz Gölü 20 milyon metreküp kapasiteli. Halen her iki depoda da gaz var ama yetmiyor. Bunlar zamanında devreye girmiş olsaydı yine de sıkıntı tamamen ortadan kalkmazdı ama en azından azalırdı.

‘TAMAMEN DIŞA BAĞIMLI BİR KAYNAĞA DAYANIRSANIZ, BÖYLE BİR KESİNTİDE DE SIKINTI ÇEKERSİNİZ’

Elektrik üretiminin üçte biri doğalgazdan karşılanıyor. Elektrik santrallarına verilen gaz kesilirse doğal olarak elektrikte de kesintiler olacaktır. Kesintileri dolaştıracaklardır. 10 gün boyunca sıkıntılı geçecek. Ülkenin 81 vilayetine doğalgaz götürdüler. Bu çok büyük bir marifet değil. Doğalgazın yüzde 99.5’ini ithal ediyoruz. Tamamen dışa bağımlı bir kaynağa dayanırsanız böyle bir kesintide de sıkıntı çekersiniz.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!