SON DAKİKA

MAHKEMEYE ALMADILAR

Bu haber 19 Temmuz 2017 - 6:22 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 09:57
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Almanya’da Brandenburg eyaletinde Luckenwalde mahkemesindeki bir hakim, Suriyeli mülteci bir kadından, boşanma davasının duruşmasına, “tarafsızlık ilkesi” gereği türbanıyla katılmamasını istedi.

Artı49’da yer alan habere göre, Suriyeli kadının avukatı Najat Abokal, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, hakimin kendisine gönderdiği yazıda, türban gibi dini simgelere mahkeme salonunda izin verilmeyeceğini ileri sürdüğünü anlattı.

27 Temmuz’da başlayacak davada talimata uyulmaması durumunda ceza verileceği belirtilen yazıda hakimin Suriyeli kadının istemesi halinde duruşmada yer almayabileceğini bildirdiği kaydedildi.

Abokal, bu tür bir yasağın anayasaya aykırı olduğunu, hakimin bu yazısına itiraz ettiğini belirtti.

Savcı ve hakim gibi kamu görevlilerinin mahkemede başörtüsü takmasına “tarafsızlık yasasından” dolayı izin verilmediğini anımsatan Abokal, ancak sıradan insanlar için böyle bir yasağın bulunmadığını ifade etti.

Atatürk'ün Katilleri

Luckenwalde Mahkemesi Başkanı Roswitha Neumaier ise, itiraz üzerine gelecek hafta yapılacak duruşmanın ertelendiğini belirtti.

Almanya Anayasa Mahkemesi 2006 yılında, mahkemede türbanıyla izleyici olarak bulunan kişilerin salonun dışına çıkarılamayacağına karar vermişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!