SON DAKİKA

Mahkeme başkanından Reina katliamı sanığına: ‘İşte Türklerin özelliği, fotoğraf çekmeden bırakmayız’

İstanbul 27.

Bu haber 13 Aralık 2017 - 18:54 'de eklendi.
Abone ol

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi yerleşkesinde bulunan duruşma salonunda görülen davanın üçüncü celsesinde aralarında katliamı gerçekleştirdiği belirtilen Abdülgadir Masharipov’un da bulunduğu 48 sanık hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak Konya’da emlakçılık yapan tutuklu sanık Mehmet Ekenler savunma yaptı. Masharipov’un Konya’da barındığı evi kiraladığı ve Konya’dan İstanbul’a gönderilen silahın sahibi olduğu iddialarına ilişkin konuşan sanık Ekenler, “Öncelikle IŞİD terör örgütüyle anılmaktan utanç duyuyorum” diyerek sözlerine başladı.

Ekenler, sanıklardan Omar Asım’ın 2016’nın Temmuz ayında ‘kardaş’ ismiyle hitap ettiği kişiyle ofisine gelerek, ev kiraladığını, kira sözleşmesine de ‘kardaş’ın ve Omar Asım’ın imza attığını söyledi. Kısa aralıklarla Asım’ın gelerek toplamda 5 ev kiraladığını anlatan Ekenler, Asım’ın kiralarını düzenli ödediği için kefil istemediğini kaydetti.

‘SİLAHI İSTANBUL’A GÖNDERMEMİ İSTEDİ’

Omar Asım’ın bir ara yanına geldiğinde arabada bulunan silahını gördüğünü ve kendisine satmasını istediğini söyleyen Ekenler, “Silahın ruhsatı yoktu ve tutukluk yapıyordu. Ben de silahtan kurtulmak istiyordum. 2 bin 200 TL’ye Omar Asım’a sattım. Benden silahı İstanbul’a göndermemi istedi. Ancak kabul etmedim. Daha sonra, ‘kardaş’ı gönderdi. Silahı siyah poşette mermileriyle birlikte ‘kardaş’a teslim ettim. Silahın parasını da Omer Asım’ın 13 yaşındaki oğlu bana getirdi” diye konuştu.

Mahkeme başkanının sorması üzerine Ekenler, “Silahı ne yapacaksın? diye sorduğumda, ‘Yabancı memleket burası. Ne olur ne olmaz’ diyerek istediğini söyledi. Açıkçası benim de işime geldiği için çok üzerinde durmadım” ifadesinde bulundu.

‘FOTOĞRAFTAKİ KİŞİ BANA BENZİYOR AMA BEN DEĞİLİM’

Daha sonra, Konya’da bir numaralı sanık Masharipov’a barınacak yer temin etmek ve İstanbul’a otobüsle gönderilen silaha aracılık etmekle suçlanan sanık Omar Asım savunmasını yaptı. Tercüman aracılığıyla Kazakça dilinde savunmasını yapan Asım, yasadışı yollardan Türkiye’ye Kasım 2016’da geldiğini, hep İstanbul’da yaşadığını, Konya’da hiç bulunmadığını, sanık Mehmet Ekenler’in söylediği evleri kiralamadığını, saldırgan Masharipov’u tanımadığını, söz konusu silahı da almadığını iddia etti.

Bunun üzerine söz alan Ekenler’in avukatı mahkemeye, Omar Asım ile Mehmet Ekenler’in aynı karede olduğu iki fotoğrafı delil olarak sundu. Bunun üzerine mahkeme başkanı, “İşte Türklerin özelliği, fotoğraf çekmeden bırakmayız” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Fotoğraflar, mahkeme salonundaki ekrana da yansıtıldı. Sanık Omar Asım, “Fotoğraftaki kişi bana benziyor. Ama ben değilim” dedi. Mahkeme başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, söz konusu fotoğraftaki kişilerin Adli Tıp Görüntü Tarama Şubesi’nden tespit edileceğini bildirdi.

SOKAKTA BULDUM DEDİĞİ TELEFONDA EMLAKÇIYLA FOTOĞRAFLARI ÇIKTI

Sanık Abdulhamit Abdulaziz’i ile birlikte 15 Aralık’ta otogarda yakalandığını anlatan Asım, üzerinde ele geçirilen cep telefonunun ise kendisine ait olmadığını, sokakta bir yerde bulduğunu öne sürdü.

Ancak, üye hakim, “Cep telefonunda bulunan fotoğraflarda sanık Mehmet Ekenler ile fotoğrafının bulunduğunu, yine karşısında ‘Mehmet emlak’ yazan telefon numarası bulunan numaranın da Mehmet Ekenler’in numarası olduğunu” söyledi.

Asım, telefonun kendisine ait olmadığını ileri sürdü. İddianamede telefonun sanık Ekenler’in Omar Asım’a sattığı belirtiliyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!