Privacy Policy Page
SON DAKİKA

MACARİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ MATİS: DİLLERİMİZ BİRBİRİNE BENZİYOR

Macar Milli bayramı nedeniyle dün Macar Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte TELE1’e konuşan Macaristan’ın yeni Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Türk ve Macar benzerliklerine göndermede bulunarak ”Bana sordukları genel soru ‘Macarlar Türk mü?’ Benim de genel de cevabım ‘Hayır, Türkler Macar’ bu tabi işin şakası” dedi. Matis, Türk-Macar ilişkilerine değindi ve “Yapacak çok işimiz var” diye ekledi.

Bu haber 23 Ekim 2019 - 1:13 'de eklendi.
Macar Milli Bayramı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Türkiye ile ikili ilişkileri, Türk-Macar dostluğunu TELE1’den Alp Yanardağ’a değerlendirdi.

‘SİZİN TEK ARKADAŞINIZ SOVYETLER BİRLİĞİ DEMEK İSTEDİLER’

Komünizmden 30 sene evvel ayrıldıklarını ifade eden Matis “23 Ekim 1989 tarihinde biz komünizmden kurtulduk. Komünizmde, Sovyetler Birliği bize siz tek başınızasınız. Hiçbir akrabanız, hiçbir arkadaşınız yok diye anlattı, buna inanmamızı ve bunu öğretmemizi istedi. Bizde bunu bir buçuk asır boyunca kabul etmek zorunda kaldık” diye konuştu.

‘DİLLERİMİZ BİRBİRİNE BENZİYOR’

Sovyetler’den ayrıldıktan sonra Macar Tarihçilerinin yaptığı araştırmalara değinen Matis, “Türklerle ya da Finlerle olan akrabalığımız olduğuna yönelik iki ayrı görüş var. Ben tarihçi değilim bu yüzden şu veya şudur diyemiyorum. Ama muhtemelen her ikisi de biraz doğru” ifadelerini kullandı. Macarca ve Türkçenin arasındaki benzerliklere de değinen Matis, “Macarca ve Türkçe arasında dil yapısı birbirine çok benziyor. Başka hiçbir yerde böyle bir benzerlik yok. Bir Macar için Türkçeyi öğrenmek bir Türk için Macarcayı öğrenmek zor değil” değerlendirmesinde bulundu.

‘HEM TÜRKİYE HEM TÜRK DEVLETLERİNİN TANINIRLIĞI ARTIYOR’

Macaristan’a açılan Türk Konseyi İrtibat Ofisine ’de değinen Matis “Bu ofisle birlikte Macaristan’da ve Avrupa’da Türkiye’nin hem de diğer Türk devletlerinin daha da fazla tanınmasının yolu açıldı” dedi.Kültür, eğitim, ekonomi ve siyasal alanda ikili ilişkilerin arttığına değinen Matis, “Son zamanlarda ikili ilişkilerimiz arttı. Önümüzdeki ay başında 4.Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi düzenleyeceğiz. Bunlar ikili ilişkilerin aslında çok güzel örnekleri” diye konuştu.

‘İLİŞKİLERİMİZ SADECE SİYASİ DEĞİL’

Türkiye ve Macaristan arasında ikili ilişkilerin sadece siyasi olmadığına da değinen Matis Türk ve Macar hükumetinin eğitim konusunda da iş birliği halinde olduğunu belirterek, “Erasmus dışında Macaristan her sene 150 kişilik bir öğrenci kontenjan veriyor. Bu kontenjana giren Türk yüksek öğretim öğrencilerine tam burs veriyoruz” dedi. Türkiye ve Macaristan arasındaki ikili ilişkilerin daha da artacağını belirten Matis, “İkili ilişkilerimizde problem yok ama yapacak çok işimiz var” diye konuştu.

‘EKONOMİK İLİŞKİLERİMİZ DE VAR’

Ekonomik çalışmalarda da Türkiye ve Macaristan’ın ikili ilişkilerde yeni bir sisteme yaratmak istediklerini belirten Matis, “Türkiye Macaristan’da bir Banka açıyorsa. Hem Türkiyeli kurucular hem Macaristanlı kurucular ilgi görecekler 82-83 milyon nüfuslu bir ülke 10 milyon nüfuslu ülkeden daha güçlüdür. Hem Afrika’da hem diğer 3. Bölge ülkelerinde ortaklaşa çalışmalarımız var” ifadelerini kullandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!