SON DAKİKA

Lübnan Başbakanı’ndan İran Cumhurbaşkanı’na, ‘Sen karışamazsın’

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İran destekli Hizbullah’ın silahlarına yönelik çözüm üretmenin bölgesel bir konu olduğunu ve

Bu haber 27 Kasım 2017 - 10:55 'de eklendi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İran destekli Hizbullah’ın silahlarına yönelik çözüm üretmenin bölgesel bir konu olduğunu ve Lübnan’ın bu konuyla ilgili hiçbir şey yapamayacağını belirtti.

Suudi Arabistan’da yayımlanan bir dergiye verdiği röportajda Hariri, İran’ın Hizbullah eliyle Lübnan’ın istikrarının bozduğunu söyledi.

Hariri, “Hizbullah’ın silahlarına yönelik çözüm içeride (Lübnan) değil, bölgesel olmalı. Bu nedenle biz bu konuyla ilgili hiçbir şey yapamayız” ifadelerini kullandı.

Hariri, “Hizbullah’ın ülkeyi yönetmeyle ilgili bir kabiliyeti yok. Hizbullah’ın gücü, İran’ın sağladığı silahlardan geliyor” değerlendirmesinde bulundu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Lübnan’da İran’ın dahili olmadan karar alınamayacağı yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Hariri, “Ruhani, bizim Lübnan’da yapmak istediklerimize karışamaz, bunu belirleyemez” dedi.

hurriyet.com’un haberine göre, Suudi Arabistan’ın İran ve Hizbullah’a yönelik sert açıklamalarını anladığını ve hak verdiğini belirten Hariri, “Özellikle Hizbullah, bölgenin ve körfezin istikrarıyla oynarken buna karşı önlem almaları onların (Suudi Arabistan) hakkı” açıklamasında bulundu.

Mısır’ın başkenti Kahire’de 19 Kasım’da düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı sonuç bildirisinde Hizbullah “terrorist organizasyon” olarak ilan edilmiş, Lübnan ise karara itiraz etmişti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!