SON DAKİKA

Lozan Anlaşması Gereği Asker Bulundurmanın Yasak Olduğu Dedeağaç’a ABD’den Yüzlerce Tank ve Zırhlı Araç Sevkiyatı

ABD, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde, Türkiye’nin Edirne sınırına 40 kilometre mesafedeki Dedeağaç üssüne 400’den fazla tank ve zırhlı araç sevkiyatı yaptı.

Bu haber 24 Temmuz 2021 - 15:09 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Amerika, Türkiye’nin Yunanistan sınırını adeta cephaneliğe çevirdi. Edirne sınırına 40 kilometre mesafedeki Dedeağaç’tan gelen görüntüler şoke etti. ABD, Dedeağaç üssüne 400’ten fazla tank ve zırhlı araç sevk etti.

ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi (DVIDS), Dedeağaç’a yapılan büyük sevkiyat hakkında fotoğrafları paylaştı. Servis, söz konusu görüntüleri, “Dedeağaç’ın stratejik olarak konumlandırılmış limanı, ABD Ordusu kuvvetleri için kritik derecede önemli bir ulaşım ve lojistik merkezi haline geldi” mesajıyla yayınladı.

Amerika’dan yapılan açıklamada, “598. Ulaştırma Tugayı, 21. Tiyatro İkmal Komutanlığı, 20 Temmuz Salı günü Dedeağaç’ta tanklar, Bradley Savaş Araçları ve çeşitli destek ekipmanlarını içeren yaklaşık 400 araç ve konteyneri boşaltmaya başladı. Ekipman 1. Zırhlı Tugay Savaş Timi, Fort Riley, Kansas’tan 1. Piyade Tümeni. 1. ABCT, Atlantic Resolve’yi desteklemek için Avrupa’ya konuşlandırılan sekizinci zırhlı tugaydır. Limandaki ilk aşamanın ardından, ekipman demiryolu ve ticari hat taşımacılığı ile orta ve doğu Avrupa’daki ileri operasyon yerlerine taşınacak” ifadeleri kullanıldı.

İşte görüntülerden bazıları;

“BU BİR DÖNÜM NOKTASI!”

598. Ulaştırma Tugayı Albayı Joshua D. Hirsch, yüzlerce tank ve zırhlı aracın sevkiyatı hakkında konuştu. Hirsch, “Mevcut operasyon, ABD Ordusunun, ABD Büyükelçiliği’ndeki kurumlar arası ortaklarımız, Yunanistan’daki müttefiklerimiz ve endüstri ortaklarımızla birlikte bu muazzam limanın olanaklarından yararlanmak için ortaya koyduğu tüm çabaların doruk noktasını temsil ediyor. M1’lerin, Bradley’lerin ve diğer zırhlı ve paletli araçların geliş ve gidişini desteklemek için limanı ilk kez kullandık. Bu, buradaki tüm ekip için inanılmaz bir dönüm noktası” dedi.

Atatürk'ün Katilleri

YUNANİSTAN’DAKİ ABD ÜSLERİ

Yunanistan’da bulunan Dedeağaç Amerikan Üssü, ABD’nin ülkede kurduğu birçok üsten sadece biri. ABD’nin Yunanistan topraklarında, Dedeağaç, Kavala, Selanik, Larisa, Stefanoviç ve Girit’te askeri üsleri bulunuyor ve bu üslere aralıklı olarak askeri personel, araç ve mühimmat sevkiyatı yapılıyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!