LİSTEYE GİRDİ!

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda Birleşik Krallık vatandaşı Anjem Choudary’nin, “DEAŞ ve El-Kaide ile Bağlantılı Gerçek Kişiler” başlıklı listeye eklenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

LİSTEYE GİRDİ!
Yayınlama: 27.11.2018
0
A+
A-

BM Güvenlik Konseyi’nin 1267, 1988 ve 1989 sayılı kararlarıyla listenen kişi, kuruluş ve organizasyonların mal varlılığının dondurulması hakkındaki 5428 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kararına yapılan ek, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 6415 sayılı Terör Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanunun 5’inci maddesi uyarınca alınan kararla, “DEAŞ ve El-Kaide ile Bağlantılı Gerçek Kişiler” listesine Birleşik Krallık vatandaşı Anjem Choudary eklendi.

CHOUDARY’NİN DAVASI

Daha önce İngiliz Müslüman aktivist olarak bilinen Anjem Choudary, terör örgütü IŞİD’in propagandasını yapmak ve örgüte destek çağrısında bulunmak suçundan 2016 yılında 5.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Choudary, vaazlarda IŞİD’e destek çağrısı yapmak ve örgüt propagandası yürütmekten suçlu bulunmuştu. Batı’da pek çok terör zanlısını etkilemiş radikal İslamcı ağın lideri Anjem Choudary, 5.5 yıl hapis cezasının yarısını yattıktan sonra serbest bırakılmıştı. ‘İngiltere’nin en tehlikeli adamı’ olarak adlandırılan isim, cezasının geri kalanını evde çok sıkı gözetim altında tamamlayacak.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı