SON DAKİKA

La Palma Adası’nda Lavlar Bin 419 Binayı Yuttu

İspanya’ya bağlı La Palma Adası’ndaki Cumbre Veca Yanardağı’dan akan lavlar 4 evi daha yutarken, lavların yok ettiği bina sayısı bin 419’a ulaştı.

Bu haber 10 Ekim 2021 - 1:22 'de eklendi. Son Güncelleme10 Ekim 2021 - 01:57
Abone ol

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nın en büyük 5’inci adası La Palma’daki Cumbre Vieja Yanardağı 19 Eylül’den bu yana lav püskürtmeye devam ediyor. Yanardağdan çıkan lavların 4 evi evi daha yuttuğu ifade edilirken, lavların yok ettiği bina sayısı bin 419’a ulaştı.

CUMBRE VİEJA YANARDAĞI’NIN AĞZININ KUZEY YÜZÜ ÇÖKTÜ

Kanarya Adaları Volkanoloji Enstitüsü’nün (Involcan) tarafından yapılan açıklamada, günün erken saatlerinde Cumbre Vieja Yanardağı’nın ağzının kuzey yüzünün çöktüğü ve çeşitli yönlere doğru yoğun lav akışı olduğu bildirildi.

37 DEPREM MEYDANA GELDİ

İspanya Ulusal Jeoloji Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada ise, bugün adada 37 deprem yaşandığı ve en büyük depremin 4,1 büyüklüğünde olduğu aktarıldı.

LA PALMA HAVALİMANI YENİDEN FAALİYETE GEÇTİ

Geçtiğimiz perşembe günü pistlerde biriken kül nedeniyle uçuş trafiğine kapanan La Palma Havalimanı’nın yeniden faaliyete geçtiği aktarıldı. İspanya Havalimanları ve Hava Ulaşımı (AENA), havalimanının tekrar kullanıma açıldığı ve temizlik çalışmalarının devam ettiği ifade edildi.

Atatürk'ün Katilleri

FELAKETTEN ETKİLENENLERE 10.5 MİLYON EUROLUK YARDIM

Kanarya Adaları hükümeti tarafından yapılan açıklamada, yanardağ felaketinden etkilenen vatandaşlara 10,5 milyon euroluk ekonomik yardım paketi hazırlandığını ve en yakın zamanda bu paranın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı duyuruldu.

Öte yandan La Palma’da lavlar 480 hektarlık alanı yok ederken, 6 binden fazla kişi ise tahliye edildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!