Kuzey Kıbrıs’taki Sarayın Maliyeti 4,5 Milyar TL’ye Dayandı

TOKİ, Kuzey Kıbrıs’ta yaptırdığı saray için 2 milyar TL’lik bir ihale daha düzenledi. Toplam maliyeti 4,5 milyar TL’yi bulan Saray, Erdoğan’ın mevcut Cumhurbaşkanlığı binasını “gecekonduya” benzetmesi nedeniyle yapılıyor.

Kuzey Kıbrıs’taki Sarayın Maliyeti 4,5 Milyar TL’ye Dayandı
Yayınlama: 11.07.2024
23
A+
A-

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kuzey Kıbrıs’ta yapılan saray için bir ihale daha düzenlendiği açıklandı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 16 Nisan 2024’te saray inşaatını tamamlamak için bir ihale yaptı.

“KKTC Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi, İç Mekan Düzenleme, Cami Tamamlama ve Otopark ile Sosyal Donatıların İnşaatı İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” adı altında düzenlenen ihale, 1 milyar 998 milyon TL’ye Siyahkalem Mühendislik Şirketi’ne verildi.

Saray için ilk ihale ise 7 Temmuz 2022’de düzenlenmişti. Bu ihale de 2 milyar 497 milyon TL’ye yine kamudan aldığı devasa ihalelerle bilinen Siyahkalem Mühendislik Şirketi’ne verilmişti.

Her iki ihale de Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı 21\B maddesinde düzenlenen “pazarlık” usulüyle yapıldı. Bu ihale maddesi, uzun yıllardır “adrese teslim ihale” olarak yorumlanıyor.

Erdoğan 2021’de Kıbrıs gezisi sırasında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın ne doğru dürüst bir Cumhurbaşkanlığı binası veya külliyesi var veyahut da ne doğru dürüst bir parlamento binası var… Biz bunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yakıştırmıyoruz. Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bina, malum İngilizlere ait bir gecekondu, onu da yakıştıramıyoruz” demişti.

Kaynak: BİRGÜN

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.