SON DAKİKA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde St. Hilarion Kalesi Alev Alev Yanıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne kentindeki St. Hilarion bölgesinde yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı. Çıkan yangında tarihikalenin orta kısmında bulunan kafeterya kullanılamaz hale geldi.

Bu haber 03 Mart 2021 - 21:51 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne kentindeki tarihi St. Hilarion Kalesi’nin çevresine yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı.

Söndürme çalışmaları sürüyor

St. Hilarion Kalesi’nin olduğu dağlık bölgeden yükselen alevler ülkede turizmin başkenti olan Girne kentinde de göründü.

KKTC Polis Basın Subaylığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, 16.45 sıralarında, St Hilarion Kalesinin orta kısmında bulunan ve kafeterya olarak kullanılan bölümde henüz tespit edilemeyen sebepten dolayı yangın meydana geldiği söylendi.

Yangına polis, itfaiye ve askeri personelin müdahale ettiği kaydedildi. Yangın henüz kontrol altına alınamazken, söndürme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

ST. Hilarion Kalesi’nin Tarihçesi

ST. Hilarion Kalesi, Kıbrıs halkını olası göç akınlarına karşı korumak ve muhtemel sardırılara karşı uyarmak amacıyla inşa edildi.

Atatürk'ün Katilleri

Denizden 700 metre yükseklikte oldukça sarp iki tepe üzerine kurulan Kale Deniz seviyesinden 700 metre yüksekte oldukça sarp iki tepe üzerinde yer alan kaleye 10.yüzyılda bir manastır ve kilise de eklendi.

Kalenin kesin yapılma tarihi bilinmemekle birlikte M.S. 11. yüzyılda Bizanslar tarafından gözetleme kulesi olarak yapıldığı sanılmaktadır. Kalenin bugünkü adını Kıbrıs’a göç eden ve ömrünün son yıllarını burada ibadetle geçiren bir keşişten aldığı biliniyor.

Bizans döneminde onarımdan geçen kale, 1489 yılında Venedikliler’in adayı ele geçirmesiyle boşaltılara kaderine terk edildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!