SON DAKİKA

Kütüphanelere dağıtılan Mısıroğlu ve Bahadıroğlu'nun kitapları toplatılıyor

Son bir kaç okulda kalan kitaplar bugün toplatılacak

Bu haber 04 Ocak 2018 - 8:53 'de eklendi.
Abone ol

Atatürk’e hakaretle gündeme gelen Yavuz Bahadıroğlu ve Kadir Mısıroğlu’nun Çorum Belediyesi tarafından açılacak kütüphaneler için okullara dağıtıldığı öne sürüldü. Büyük tepki gören haberin ardından Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada kitapların 16 okula dağıtıldığı ve daha sonra toplatıldığı belirtildi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Çorum Belediyesi tarafından okullarda açılacak Z- kütüphaneler için ildeki bazı okullara kitap listesi çıkarılarak gönderildi. Gönderilen kitaplar arasında Yavuz Bahadıroğlu’nın ‘Kemalist Yalanlar’, ‘Sunguroğlu II’, ‘Zikir Fikir Şükür’, ‘Can’ın Hatıra Defteri’ ile Kadir Mısıroğlu’nun ‘Yunan Mezalimi’, ‘Lozan Zafer Mi? Hezimet mi?’ adlı kitaplarının da yer aldığı öne sürüldü. Ayrıca bu isimlerin kitapları dışında farklı yazarlara ait ‘Başörtümle Çok Mutluyum’, ‘ Temel Dini Bilgiler Rehberim- İbadet’, ‘Sahabelerle Değerler Eğitimi’, ‘ Minik Mümin’, ‘ Benim Haccım’ isimli çocuk kitaplarının okullara gönderildiği belirtildi.

Eğitim-İş Başkanı'ndan tepki

 Bahadıroğlu ve Mısıroğlu’nun kitaplarının okullarda dağıtıldığı iddiası tepkilere neden oldu. Çünkü bu yazarlar geçen yıl katıldıkları bir televizyon programında Atatürk’e hakaret etmiş ve savcılık tarafından “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ile “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından başlatılan soruşturmada ifade vermişlerdi. Bu isimlerin kitaplarının eğitim kurumlarında yer almasına Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, tepki göstererek kitapların toplatılması gerektiğini söyledi.

Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili ise Hürriyet’e şu bilgileri verdi: “Çorum Belediyesi Z-Kütüphaneler kuruyor. Belediye bir firma ile ihale yapmış, dağıtım şirketine bir kitap listesi verilmiş. Şirket listelerde olan bazı kitapları bulamamış. Bunun üzerine dağıtıcı firma listeyi tamamlamak için belediyenin listesinde olmayan kitapları okullara dağıtmış. 16 liseye dağıtılmış. Ancak bu kitaplar toplatıldı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Diğer yaş grupları da incelenecek 

Bir iki okul kaldı onlar da bugün (4 Ocak) toplatılacak. Küçük yaş grubundaki çocuk kitapları ile ilgili henüz bilgi ulaşmadı. Onlarda da bu yazarlar varsa toplatılacak. O kitapların dağıtılıp dağıtılmadığını şu an bilmiyorum ama Diyanet İşleri Başkanlığı gibi resmi kurumların kitaplarını toplatmayız. Diğer kitaplar toplatılıyor.” 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!