SON DAKİKA

‘Kürtler Irak’ın bir parçası olmak istemiyor’

Kommersant gazetesine konuşan İvanov, “Türkiye’deki Kürt sorunun çözümünde arabuluculuk yapan IKBY olmuştu.

Bu haber 29 Eylül 2017 - 0:37 'de eklendi.

Kommersant gazetesine konuşan İvanov, “Türkiye’deki Kürt sorunun çözümünde arabuluculuk yapan IKBY olmuştu. Onların sayesinde 2015’in mart ayında Erdoğan hükümeti ile PKK arasında ateşkes sağlanmıştı. Barzani, Irak’taki Sunni-Şii çatışmanın çözümünde de arabuluculuk yapmış, uzun süren hükümet krizlerinin aşılmasına yardımcı olmuştu” dedi.

Bağdat’ın Kürtlere karşı askeri operasyonu göze alacağına inanmadığını belirten uzman, “İbadi’nin hükümeti ne askeri potansiyele, ne siyasi iradeye, ne de otoriteye sahip. Gerçi İran destekli Şii halk gücü Haşd eş-Şabi’nin Süleymani bölgesinde Kürtlere karşı provokasyon düzenleyebileceğine ihtimal veriyorum” ifadelerini kullandı.

İvanov ayrıca Türkiye’nin de ‘lafların ötesine geçmeyeceğini’ savundu.

‘TÜRKİYE YAPTIRIM UYGULAMAYA HAZIR DEĞİL’

Ankara’da yaşayan Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi uzmanı Timur Ahmetov da bu görüşe katılıyor. Son tehditlere rağmen Türkiye’nin IKBY’ye karşı ciddi yaptırımlar uygulamaya hazır olmadığını belirten Ahmetov, Kommersant gazetesine açıklamasında, “Eğer Türkiye gerçekten de referandumun yapılmasına karşı olsaydı somut adımların birkaç yıl önce atılması gerekiyordu. Ama hiçbir şey yapılmadı. Ayrıca IKBY, özellikle de Barzani’nin partisi, PKK ile mücadelede Ankara’nın müttefiki” dedi.

Ankara’nın sert açıklamalarının gerçek sebebinin iktidarın ‘milliyetçilik’ zemininde destek toplama isteği olduğunu kaydeden Ahmetov, “Hükümet inisiyatifi milliyetçilerin elinden almak istiyor. MHP lideri Devlet Bahçeli referandumun savaş nedeni olduğunu ve 5 bin yandaşının Kerkük’te yaşayan Türkmenleri korumak için oraya gitmeye hazır olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da IKBY’yi sert dille eleştirerek aynı zeminde oynuyor ve rakiplerine, onu yetersiz milliyetçilikle suçlamasına izin vermiyor” yorumunda bulundu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!