SON DAKİKA

KÜRESEL ISINMAYA KARŞI YENİ ÇÖZÜM: İTALYA BUZULLARI DEVASA MUŞAMBALARLA KAPLIYOR

2008 yılında yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alanı kaplayan ekip, artık 100 bin metrekareyi örtebiliyor

Bu haber 24 Haziran 2020 - 19:04 'de eklendi.

Alp buzlarını küresel ısınmayla artan yaz sıcaklarından korumak isteyen İtalya, buz kütlelerini büyük ve yansıtıcı bir muşambayla kaplıyor.

Kuzey İtalya’daki Presena buzulu 1993’ten beri hacminin üçte birinden fazlasını kaybetti.

Kayak sezonu bittiğinde ve teleferikler kızağa çekildiğinde korumacılar, erimeyi engellemek için Güneş ışınlarını engelleyen beyaz muşambalarla buz tabakasını örtmek için adeta yarışıyor.

Çalışmayı yürüten Carosello-Tonale şirketinin başkanı, 34 yaşındaki Davide Panizza, “Bu bölge sürekli küçülüyor, o yüzden mümkün olduğu kadarını örtüyoruz” diye konuştu.

Projenin başladığı 2008 yılında yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alanı kaplayan ekip, artık 100 bin metrekareyi örtebiliyor.

AFP’ye konuşan Panizza’ya göre kullanılan örtü, “Güneş ışığını yansıtan, maddenin düşük sıcaklığını çevredeki yüksek sıcaklıktan koruyan ve böylece mümkün olduğunca fazla karın erimesini engelleyen jeotekstil muşambalardan” oluşuyor.

Lombardiya ve Trentino Alto Adige bölgeleri arasındaki sınırda çalışan işçiler, 2 bin 700 ila 3 3 bin metre yükseklikteki alanı örtmek için 70 x 5 metrelik uzun şeritler halindeki muşambaları seriyor ve rüzgarda hareket etmemesi için kum torbaları yerleştiriyor.

Panizza, Avusturya’daki bazı buzullarda da benzer örtü sistemleri kullanıldığını ama kapladıkları yüzeyin çok daha küçük olduğunu söylüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!