SON DAKİKA

KRİZ MASALDAN İBARET ! ABD TÜRKİYE’Yİ KORUYACAK

ABD ordusunun kendi yetkililerinden bile sır gibi sakladığı belirtilen Türkiye’nin doğusunda, İran’a 450 kilometre uzaklıkta bulunan İleri Operasyon Merkezi’nin ayrıntıları ortaya çıktı.

Bu haber 14 Ağustos 2018 - 19:23 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’de bulunan “İleri Operasyon Merkezi”nin İran’ın doğusuna 450 km uzaklıkta olduğu eldeki tek veri. Bu yerlerde nasıl bir askeri yapılanmanın olduğu da belli değil. Buralarda bulunan silah ve mühimmat hakkında da hiçbir bilgi bulunmuyor. Bu yerleri kimin nasıl denetlediği, hatta denetlenip denetlenmediği de muamma. İleri karakollarda, füze savunma sistemi olması yüksek ihtimal. Sistemin Avrupa Aşamalı Uyum Yaklaşımı Projesi (EEPA) ile de bağlantısı bulunuyor.

NEDiR BU EEPA?

Avrupa Aşamalı Uyum Yaklaşımı Projesi (EEPA), hem Avrupa’yı hem de ABD’yi İran ve başka yerlerden kaynaklanabilecek füze tehditlerine karşı koruyacak balistik füze savunma sistemine verilen isim. EEPA ile bağlantılı olarak üç ülkede hava savunma sistemi bulunuyor. Türkiye, Romanya, Polonya. EEPA projesi tamamen İran’ı hedef alan bir proje.

6.4 MİLYON DOLARLIK EK BÜTÇE TALEBİ

ABD, Türkiye’de bulunan askeri üslerini iyileştirmek için 2018 bütçesinden yüklü miktarda para ayırmıştı. Burada dikkat çeken nokta ise Hava Kuvvetleri’nin talebiydi.
Bütçe’de İncirlik için talep edilen miktar açıkça ifade edilirken, adı açıklanmayan yerler için de finansman talep edilmişti. İşte bu adı açıklanmayan askeri yerlerin neresi olduğu sır gibi saklanıyor. Nerede olduğu bilinmeyen bu yerlere aktarılan para ise 6.4 milyon dolar.

 

FOS’UN (FORWARD OPERATING SITE) GÖREV TANIMI

ABD’nin gizli ileri karakolu olarak görev yapan FOS’lar (Forward Operating Site) olarak adlandırılan bu yerler, 2004 yılından sonra kurulmaya başlandı. Dikkat çekmemesi için dar, ama operasyon kabiliyeti yüksek bu yerler aynı zamanda istihbarat ve lojistik destek amaçlı olarak ta kullanılıyor. Fakat kimse bu operasyonel yerler hakkında geniş bir bilgiye sahip değil.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!