Kriz Kahini Roubini’den Flaş Uyarı: ”Dünya Stagflasyon Kapanına Sıkışacak” 

Kriz kahini ekonomist Nouriel Roubini’den flaş bir uyarı geldi.

Kriz Kahini Roubini’den Flaş Uyarı: ”Dünya Stagflasyon Kapanına Sıkışacak” 
Yayınlama: 20.10.2022
14
A+
A-

 

‘Kriz kahini’ ismiyle tanınan ekonomist Nouriel Roubini flaş uyarı. Roubini, birçok ekonomide resesyon ve finans piyasalarında şoklar yaşanacağını söyledi.

Roubini, bir podcast yayınında yaptığı açıklamada, merkez bankalarının enflasyonu dizginlemek için attığı adımlarla dünyanın ‘stagflasyon kapanı’na sıkışacağını belirtti.

”YENİ BİR LEHMAN ETKİSİ OLABİLİR”

“Bu sadece başlangıç” diyen Roubini “Gerçek acıyı sonra göreceğiz. Büyük küresel finans kurumlarının çatırdadığını göreceğiz. Yeni bir Lehman etkisi olabilir” diye konuştu.

”KÜRESEL FİNANSAL KRİZ, KARIŞIMI KARIŞIMI BİR DÖNEME GİRİLECEK”

Negatif arz şokları nedeniyle enflasyonun hızlıca düşmeyeceğini belirten Roubini, sonunda 1970’li yıllar ve küresel finansal kriz, karışımı bir döneme girileceğini öngördü.

”BÜYÜK STAGFLASYONİST BORÇ KRİZİ BEKLİYORUM” 

“1970’li yıllarda olduğu gibi enflasyonun yükseldiği, negatif büyüme olduğu bir stagflasyon dönemine gireceğiz. Ancak bu, o dönemdekinden bile kötü olacak. Büyük staglasyonist borç krizi bekliyorum” şeklinde konuştu.

”FİNANSALVE JEOPOLİTİK KRİZ BU DURUMU ÇOK DAHA KÖTÜLEŞTİRECEK”

Dünyanın sosyal ve siyasi baskılarla çevrili bir bombanın üzerinde oturduğunu kaydeden Roubini “Ve ekonomik, finansal ve jeopolitik kriz bu durumu çok daha kötüleştirecek” dedi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı