SON DAKİKA

KOZAN’DA DA YSK SORULU İŞARETLER!

Kozan belediye başkanlığına Cumhur İttifakı tarafından aday gösterilen Nihat Atlı’nın belediye bașkan adayı olabilme yeterliliğine sahip olmadı halde aday gösterildiği ortaya çıktı.

Bu haber 05 Nisan 2019 - 3:58 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kozan Belediye Başkan Adayı Nihat Atlı, nasıl adaylığı yetersiz olduğu halde kabul edildi

Adaylık sürecinin kesinleșmesinden 30 gün önce memnu hakların iadesi yani yeterliliğinin tespiti için Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesine başvuruyor. Geçmişinde küçük yaşta kızı alı koymak, adam yaralamak gibi birsürü GBT sinde olan olaylar sebebi ile 2. Ağır Ceza Mahkemesi adaylığını reddediyor. Üst mahkeme olan 3. Ağır Ceza Mahkemesine başvuruyor, fakat 3. Ağır Ceza Mahkemeside adaylığını reddediyor. Ankara MHP Genel Merkezine geldiği iddaa ediliyor. Buradan üst düzey MHP yönetimi tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla telefonla arandığı ve adaylığının bu şekilde yaptırıldığı, Kozan da sokağa taşan iddaalar arasında.

Düne kadar “Milletin anasını belleyeceğiz” diyen bu şahıs Kozan halkı tarafından belediye başkanı seçiliyor ve mazbatasını almak için YSK ya bașvurduğunda Saadet Partisi İlçe Yönetimi “Adaylık Yeterlilik Belgesi’nin” dosyada olmadığı için ve GBT si yeterli olmadığı için bu adaylığın da geçersiz olduğunu belirterek seçimin sonucunda dilekçeyle YSK ya itirazda bulunuyor.

Şartları saat 16.10 da mı taşımış ?

YSK yetkilileri 4 Nisan 2019 tarihinde toplanıyorlar. Saat 16:10 a kadar dosyayı bekletiyorlar karar vermiyorlar ve yeterli olduğuna dair Ankaradan bir yazı gönderildiği, “Memnu Hakların İadesi Bilgisi” denilen belgenin 4 Nisan 2019 Perşembe günü tamamlandığı iddaa ediliyor.

Adaylık sürecinden 30 gün önce şartları taşıması gerekirken bugüne kadar neredeydi?

Aslında YSK ve 2839 sayılı kanununa göre 4 Nisan 2019 Perşembe günü değil Adaylık sürecinden 30 gün önce bu evrakın dosyasında bulunması ve adayın adaylığının geçerli olması gerekiyor fakat seçime yetersiz aday olamayacak şartlarda aday gösterilen bu kişi ile ilgili olarak adaylığını, YSK Kozan İlçe Seçim Kurulu bugün geçerli sayıyor fakat mazbatayı vermiyor.

Cumhur İttifakı Kozan da hakimler, mahkemeler ve YSK üzerinden yetersiz adayın Kozan’ın Belediye Başkanı olması için kanunda yeri olmayan hükümlerle karar veriyor.

2839 sayılı Milletvekili Seçim Kanununun, 11. maddesinde; “Aşağıda yazılı olanlar milletvekili seçilemezler:

a) İlkokul mezunu olmayanlar,

b) Kısıtlılar,

c) Askerlikle ilişiği olanlar,

d) Kamu hizmetinden yasaklılar,

e) Taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis veya süresi ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar,

f) Affa uğramış olsalar bile;

1. Basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkûm olanlar,

Atatürk'ün Katilleri

2. Türk Ceza Kanununun İkinci Kitabının, birinci babında yazılı suçlardan veya bu suçların işlenmesini aleni olarak tahrik etme suçundan mahkum olanlar,

3. Terör eylemlerinden mahkûm olanlar,

4. Türk Ceza Kanununun 536 ncı maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarında yazılı eylemlerle aynı Kanunun 537 nci maddesinin birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci fıkralarında yazılı eylemleri siyasi ve ideolojik amaçlarla işlemekten mahkum olanlar.”

Kozan halkına da böyle bir adamı seçtikleri için bütün Türkiye teşekkür ediyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!