SON DAKİKA

‘KÖYLERİNİZE DÖNÜN’

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuk olan İbrahim Kahveci, “Böyle giderse parayı, işi unutun. İşsizliğe alışın. Köyünüzde yer yapın. Köye dönmeye hazır olun çünkü köydeki 3-5 metrekare toprak karın tokluğumuz için lazım olacak” dedi.

Bu haber 25 Aralık 2018 - 19:25 'de eklendi.

Ekonomide 2018’de neler oldu? Karar gazetesi ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, 2018 yılında çok sayıda gelişmeye tanık olan Türkiye ekonomisinin röntgenini çekti. Hazine garantili projelerden asgari ücrete, döviz kurundan işsizlik rakamlarına kadar çok sayıda konuda değerlendirmelerde bulunan Kahveci, şu anda Türkiye ekonomisinin en önemli sorununun iktisadi çözümlerden ziyade siyasi çözümler olduğunu ifade etti.

‘2000 LİRALIK ASGARİ ÜCRET ÇALIŞANI ENFLASYONUN ALTINDA EZDİRİR’

Asgari ücrete ilişkin “Şu an olması gereken asgari ücret en az 2200 lira. 2000 liralık asgari ücret çalışanı enflasyonun altında ezdirir.” tespitini yapan Kahveci, “Türkiye’de asgari ücretle ortalama ücret birbirine çok yakın. Üniversite mezunları asgari ücretle iş bulmak için can atıyor. Neredeyse herkes asgari ücretli” ifadelerini de kullandı.

‘BÜYÜK KÖPRÜDEN DAHA AZ PARA VEREREK GEÇECEĞİZ, BU BİR TÜRK MUCİZESİ’

Hazine garantisiyle özel sektöre yaptırılan mega projelere değinen Kahveci “Çanakkale Köprüsü’nde geçiş 15 Euro, Osmangazi Köprüsü’nden geçiş 45 Dolar. Çanakkale Köprüsü Osmangazi’den daha büyük. Küçük köprüden daha fazla para vererek geçiyoruz. Bu bir Türk mucizesi.” dedi.

‘BÜTÜN BAYBURTLULAR SABAH AKŞAM İŞE UÇAKLA GİDİP GELSE HAZİNENİN VERDİĞİ GARANTİ ANCAK KARŞILANIR’

Kahveci, hazine garantili projelere ilişkin “Benim 3 çocuğum var. Çocuklarımın gelir garantisi hazine üzerinden bahsettiğim projelere ipotek ediliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, kullanılmayan havaalanları, şehir hastaneleri…” yorumunu yaparken, “Bütün Bayburtlular sabah akşam işe uçakla gidip gelse hazinenin verdiği garanti ancak karşılanır” ifadelerini de kullandı.

‘İŞSİZ SAYISI 5-6 MİLYONU GEÇECEK’

İşsizliğin artacağına dikkati çeken Karar yazarı, “Böyle giderse parayı, işi unutun. İşsizliğe alışın. Köyünüzde yer yapın. Köye dönmeye hazır olun çünkü köydeki 3-5 metrekare toprak karın tokluğumuz için lazım olacak.” dedi. Kahveci, önümüzdeki 18 aylık süreçte, şimdilerde resmi rakamlara göre 3.5 milyon olan işsiz sayısının 5-6 milyonu geçeceğini iddia etti.

‘DOLARIN OLMASI GEREKEN YER 2.5-2.8 ARASINDA’

Kahveci, ağustos ayında 7.20’lere kadar çıkan, şimdilerde ise 5.30 seviyesinde seyreden doların olması gereken yerin 2.5 ila 2.8 lira civarı olduğunu da sözlerine ekledi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!