SON DAKİKA

Kosaçev: Üçlü zirve, bir etkili diplomasi örneği

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün Soçi’de bir araya geldi.

Bu haber 23 Kasım 2017 - 19:19 'de eklendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün Soçi’de bir araya geldi. Taraflar, Suriye’deki gerginliği azaltmaya yönelik sürecin, terörle mücadeleye karşı işbirliğinin devam ettirilmesi çağrısı yaptı.

Konuyla ilgili Facebook’tan açıklama yapan Kosaçev “Rusya, Türkiye ve İran’ın vardığı anlaşmalar, Suriye konusunda inisiyatifi üzerlerine aldıklarını ve elden bırakmadıklarının koşulsuz şartsız doğrulandığını gösteriyor. Bu, elbette Rusya’nın krize kararlı bir şekilde müdahale etmesi ve bu müdahale sayesinde oluşan köklü değişikler sayesinde mümkün oldu” ifadelerini kullandı.

‘ÜÇLÜ FORMAT RUSYA’NIN ZORBALIK YAPMAMASI SAYESİNDE GERÇEKLEŞTİ’

Rusya’nın zorba bir tutum sergilememesi sayesinde birbirinden farklı bu tarafların üçlü bir formatta birleşebildiğini belirten Kosaçev, Batı ve ABD’nin ne pahasına olursa olsun İran’ın bölge ve Suriye’deki varlığını güçlendirmesinden kaçınacağını ifade etti.

‘BATI, SURİYE’DEN ÇIKMAK İÇİN İRAN ŞARTI KOŞABİLİR’

Kosaçev açıklamalarına şöyle devam etti: “Batılı ülkelerin Suriye’den çıkması için İran’ın ülkeden çıkması kilit koşul olması mümkün olabilir. Ancak şimdi bu koşulları dayatacak pozisyonda değiller, bu açık. Üçlü formatın başarısını hafife almak zor. Bu, etkili diplomasinin, üç farklı gücün anlaşabilirliği ve ortak bir çıkar doğrultusunda hareket edebilmesinin bir örneği.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!