SON DAKİKA

KORONAVİRÜSÜN BİR BELİRTİSİ DAHA ORTAYA ÇIKTI

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi’nden araştırmacılar, testis ağrısının korona virüsün belirtilerinden biri olduğunu ortaya koydu.

Bu haber 20 Kasım 2020 - 5:03 'de eklendi.
Abone ol

Araştırmacılar, bir hastanın yaz aylarında testislerinin sol tarafında şişlik ve ağrı nedeniyle tıbbi yardım istediğini belirtti. 49 yaşındaki adı açıklamayan erkeği çeşitli testlere tabi tutan doktorlar olası bir üroloji hastalığına dair hiçbir neden bulunamadı.

KORONA VİRÜSÜN BİLİNEN BELİRTİLERİ ÇIKMADI

Adamın testisinde dokununca ağrı oluştuğu, ancak sıradışı bir şişkinlik ya da ihtihap görülmediği aktarıldı. Ancak, enfekte bir vakayla teması olduğu belirlenen söz konusu adama yapılan Covid-19 testinin sonuçları pozitif çıktı. Bilim insanları, söz konusu hastada korona virüsün kuru öksürük, ateş ve nefes darlığı gibi semptomlarının hiçbirinin görülmediğini ifade etti.

ntv.com.tr’de yer alan habere göre, vaka Doktor Mehmet Özveri ve ekibi tarafından incelendi. Urology Case Reports adlı dergide yayımlanan çalışmanın bulgularında testis ağrısının tek başına Covid-19’un bir semptomu olduğu ifade edildi. Araştırmacılar, “olağandışı” vakanın Korona virüsün insanlarda nasıl farklı şekillerde tutulabileceğini gösterdiğini ifade etti.

SADECE SOLUNUM HASARINA YOL AÇMIYOR

Konuya ilişkin açıklama yapan Doktor Özveri, “Covid-19 solunum organlarına saldıran viral bir hastalıktır. Ancak, bizim vakamızda olduğu gibi, bazı hastalarda akciğer dışında çeşitli organlara da zarar verebildiği görülüyor. Nedeni anlaşılmayan genital rahatsızlıklar bildiren kişilerin tedavisinde korona virüsten şüphelenilmesi kritik bir önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

24 GÜN TEDAVİ EDİLDİ

Bununla birlikte, testis ağrısına sahip olan Covid-19 hastası ağır durumda olmamasına rağmen 24 gün boyunca hastanede tedavi edildi. Beş gün boyunca sıtma ilacı olan hidrokloroksin tedavisi uygulanan adama çeşitli antibiyotikler de verildi.  

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Çalışmanın yazarları, tedavinin ikinci gününün ardından hastanın testis ağrısı şikayetinin sona erdiğini, ancak korona virüsün vücudundan temizlenmesinin üç hafta sürdüğünü belirtti.

ÇİN ÇALIŞMASI: HER 5 ERKEKTEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR

Öte yandan, testis ağrısının Covid-19 hastası erkeklerde ne kadar şiddetli seyrettiğine ve görülme sıklığına ait yeterli çalışma bulunmuyor. Daha önce Çin’de yapılan küçük bir çalışmada, testis ağrısının Covid-19 ile enfete olan her beş erkekte birinden görülecek kadar yaygın olduğu öne sürülmüştü. Wuhan’da yer alan Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından Nisan ayında yapılan çalışmada incelenen 34 Covid-19 hastası erkeğin 6’sının testislerinin ağrısından şikayetçi olduğu aktarıldı.

Diğer taraftan, Covid-19’un testislerdeki ağrıyı nasıl oluşturduğu henüz net bir şekilde kanıtlamış değil, ancak iki olası teori bulunuyor: Bunlardan ilki ve en olası olarak kabul edileni, korona virüsün vücuda tutunmasını sağlayan ACE2 reseptörlerinin erkeklerin testislerinde de yaygın olarak bulunması ve bu bölgeden vücuda saldırmaya imkan bulabilmesi. Diğer ihtimal ise, korona virüsün kan dolaşımı aracılığıyla testislere ulaşarak burada hastalığa yol açması.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!