SON DAKİKA

KORONAVİRÜS YILANLARDAN İNSANLARA GEÇTİ

Çin’den başlayarak, tüm Dünya’ya yayılmaya başlayan yeni ölümcül korona virüsün ilk DNA çalışması Medical Virology dergisinde yayınlandı.

Bu haber 24 Ocak 2020 - 16:32 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Wuhan’da bir hayvan pazarında ortaya çıktığı öne sürülen virüs, daha sonra Japonya, Amerika ve en son Singapur’a sıçramıştı.Yapılan araştırma sonucu, virüsün Wuhan’daki hayvan pazarında satılan yılanlardan kaynaklanabileceği düşünülüyor.

En kötü virüs salgınlarında genelde hayvanlarda evrilerek  insanlara bulaşan virüsler rol oynar. Virüsler evrilerek gerekli genetik mutasyonları kazanır ve insanlara sıçrar.

En son görülen SARS ve MERS salgınlarında, virüs önce yarasalarda evrilerek, diğer hayvanlara bulaşıyor ve en son da insanları enfekte ediyor. Virüsler SARS vakasında maskeli palmiye misk kedisinden insanlara geçiş yaparken, MERS vakasında develer yardımıyla insanlara bulaşmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2019-nCoV adı verilen virüsün kökeni Çin, Wuhan’daki hayvan pazarıydı. Bu pazarında pek çok egzotik hayvan satılıyor. Bu hayvanlara arasında kurt yavruları, ağaçkakanlar, oklu kirpi ve timsahlar gibi hayvanlar da var.

Çinli bilim insanlarının bu eşsiz virüs üzerinde yaptığı ilk genetik çalışma yayınlandı. Yeni araştırmaya göre 2019-nCoV virüsü yarasalar ve kökeni bilinmeyen ikinci bir korona virüsün birleşiminden oluşuyor. Bu virüslere rekombinant virüsler de deniyor.

Ayrıca virüs protein kodları üzerinde yapılan diğer bir araştırmada, 2019-nCoV virüsünün insanlara geçmeden önce yılanlarda oluşabileceği önerildi.

“Evrimsel analizden gelen sonuçlar incelendiğinde 2019-nCoV virüsünün, en muhtemel vahşi yaşam kaynağının yılan olabileceği çıkarılıyor. 2019-nCoV virüsü pnömani salgınının etkili bir şekilde kontrol edilmesi için, bu evrimsel analizden yeni bilgiler elde edilmelidir,” diyor araştırmacılar.

Araştırmayı yorumlayan diğer üç bilim insanları da yılan hipotezinin makul olduğunda fakat kökeninin tam olarak kanıtlanması için çalışmak gerektiğini belirtiyor. Olayın hemen ardından pazarın kapatılması, hayvan kaynağının belirlenmesini zorlaştırıyor.

“Yılanlar çok sık yarasalarla avlanırlar,” diyor bilim insanları. Wuhan’da deniz mahsülleri pazarında, yılanların da satılıyor olması virüsün yarasalardan yılanlara sıçramış olma olasılığını yükseltiyor. Buna rağmen virüsün hem soğuk kanlı ,hem de sıcak kanlı konaklara nasıl adapte olabildiği ise gizemini koruyor

Araştırma The Journal of Medical Virology dergisinde yayınlandı.

Kaynak:  https://newatlas.com/health-wellbeing/dna-study-snake-origin-coronavirus-outbreak/?

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!