SON DAKİKA

KORONAVİRÜS SALGININA KARŞI BAŞARILI OLAN ÜLKELERDE 2. DALGA PANİĞİ

Açıklanan son veriler, salgına karşı başarılı olan Almanya, Çin ve Güney Kore’de sokağa çıkma kısıtlamalarının hafifletilmesinden kısa bir süre sonra vaka sayısının artmaya başladığını gösteriyor.

Bu haber 11 Mayıs 2020 - 14:54 'de eklendi.

Coronavirüs salgınına karşı vaka sayılarındaki düşüş ile  başarılı ülkeler arasında yer alan Almanya, Çin ve Güney Kore’de önlemlerin gevşetilmesiyle ikinci dalga paniği yaşanıyor.

Robert Koch Enstitüsü, kısa adı R0 olan bir kişinin virüsü bulaştırdığı kişi sayısını gösteren katsayının yeniden 1’in üzerine çıktığını gösterdi.

Enstitünün açıklamasında, R0 tahmininin kesin bir veri olmadığı ancak bu sayıdaki artışın “önümüzdeki günlerde durumun yakından izlenmesi gerekliliğini” ortaya koyduğu belirtildi.

Almanya’da tüm dükkanların açılmasına izin verildi, okullar kademeli olarak açılmaya başlandı ve futbol maçlarının da önümüzdeki hafta sonundan itibaren kaldığı yerden devam etmesi öngörülüyor.

Çin’de vaka sayısı son iki günde iki basamaklı rakamlara çıktı

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının ortaya çıktığı Çin’de son 24 saatte 17 yeni vaka görülürken, vaka sayısındaki artış son iki günde iki basamaklı rakamlara çıktı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonunun yazılı açıklamasında, ülkede son 24 saatte 2’si yurt dışı, 12’si yurt içi kaynaklı 14 yeni vakaya rastlandığı belirtilirken, virüse bağlı yeni can kaybı olmadığı bildirildi.

Güney Kore’de son 24 saat içinde 34 yeni coronavirüs vakası

Güney Kore’de son 24 saat içinde 34 yeni coronavirüs vakası görüldü.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon’dan halka paniğe kapılmayın çağrısı

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, basına yaptığı açıklamada, artan vakalar karşısında halka paniğe kapılmamaları çağrısında bulunarak, “Korkuya mahal yok. Eğer gardımızı düşürmezsek, salgın önleme ve karantina sistemimiz virüsün yayılmasını tamamen kontrol edebilir ve yönetebilir.” dedi.

Oluşabilecek beklenmedik enfeksiyon artışlarına hızlı yanıt verebilecek deneyim ile doğru karantina ve tıbbi sistemlere sahip olduklarının altını çizen Moon, ayrıca, salgının ekonomiye verdiği zararın büyüklüğüne dikkati çekti.

Ülkede önceki gün, 5 günün ardından ilk kez günlük Covid-19 vaka sayısındaki artışta 10’un üzerine çıkılmıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!