SON DAKİKA

KORONAVİRÜS SALGINI HAVACILIK SEKTÖRÜNÜ VURDU: İNGİLİZ ŞİRKET İFLAS ETTİ

Çin’den dünyaya yayılan corona virüs salgını havacılık sektörünü vurdu. İngiliz şirket Flybe iflas ettiğini açıklarken, Alman havacılık devi Lufthansa ise 770 uçağının 150’sini yere indirme kararı aldı.

Bu haber 05 Mart 2020 - 18:59 'de eklendi.

Corona virüs salgını havacılık sektöründe yaşanan kriz sonrası ilk iflas haberi geldi. İngiliz şirket Flybe iflas ettiğini belirterek tüm uçaklarını yere indirdiğini açıkladı. Öte yandan Alman havacılık devi Lufthansa 770 uçağının 150’sini yere indirme kararı aldı.

Alman devi Lufthansa 770 uçağının 150’sini yere indirme kararı aldı. 19 Mart’ta ilk çeyrek gelirlerini açıklayacak şirketin hisseleri sert düştü. Yıl başından bu yana kayıp yüzde 27’yi buldu. Havacılık endüstrisindeki ilk iflas haberi ise Britanya’dan geldi. Önceki yıl Avrupa’nın en büyük bağımsız bölgesel hava yolu şirketi olan ve 110 milyon sterlinlik yatırımla geçen yıl Connect Airways tarafından satın alınan Flybe firması iflas etti.

Alman hava yolu devi Lufthansa, yeni tip corona virüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında iptal edilen ve azaltılan seferlerden dolayı filosundaki 150 uçağı yere indirdiğini açıkladı. Eurowings, İsviçre Hava Yolları, Avusturya Hava Yolları, Air Dolomiti, Sunexpress gibi şirketleri de bünyesinde barındıran grubun 770 adet aktif uçağı bulunuyor. Lufthansa bu kararıyla kapasitesini beşte bir oranında azaltmış oldu.

Şirketten yapılan açıklamada yere indirilen 150 adet uçaktan 25 tanesinin uzun, kalan 125 tanesinin de kısa – orta mesafeli uçuş görevi yapmakta olduğunu açıkladı.

PEK ÇOK İTALYA UÇAĞI UÇMAYACAK

Alman şirket, daha önce yaptığı açıklamada 24 Nisan tarihine kadar Çin uçuşlarını, 30 Nisan tarihine kadar da Tahran uçuşlarını askıya aldığını açıklamıştı. Bu kararla birlikte virüsün Avrupa’da etkili olmaya başladığı İtalya seferlerini yapan pek çok uçak da uçmayacak.

Lufthansa hisseleri karar sonrası düşüşünü sürdürürken sene başından bu yana kayıp yüzde 27’yi aştı. Lufthansa’dan yapılan açıklamada ise alınan kararın şirket gelirlerine olan etkisini tahmin etmek için çok erken olduğu belirtildi. Alman hava yolu devi, 19 Mart tarihinde 1. çeyrek sonuçlarını açıklayacak.

CORONA VİRÜS KAYNAKLI İLK İFLAS HABERİ

Corona virüs kaynaklı ilk hava yolu şirketi iflası ise Britanya’da Virgin, Stobart ve Cyrus Capital konsorsiyumundan geçen yıl aldığı 110 milyon sterlinlik yatırımla Connect Airways bünyesine geçen ve öncesinde Avrupa’nın en büyük bağımsız bölgesel hava yolu şirketi olan Flybe iflas etti.

Şirketten yapılan açıklamada seyahate olan talebin koronavirüs nedeniyle düştüğüne dikkat çekilirken, filodaki tüm uçakların yere indirildiği açıklandı.

Kreditörlerin korunması amacıyla bağımsız denetim şirketi EY’nin süreci yönetmesi için görevlendirildiğini duyuran Flybe, 15 ülkedeki 56 havalimanında 210 destinasyona uçuyordu.

İflasla birlikte şirkette çalışan 2 bin kişinin de işi tehlikeye girdi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!