Privacy Policy Page
SON DAKİKA

KORONAVİRÜS MUTASYONA UĞRADI: ESKİSİNDEN DAHA BULAŞICI

Cell dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, koronavirüs uğradığı mutasyon sonucu daha bulaşıcı hale geldi. Ancak G614 olarak adlandırılan bu yeni form insanları daha az hasta ediyor.

Bu haber 03 Temmuz 2020 - 17:40 'de eklendi.

Araştırmacılar, mutasyon sonucu oluşmuş yeni bir tür koronavirüs formunun Avrupa’dan ABD’ye yayıldığına dair açık kanıtlar buldu. Bu mutasyonla birlikte virüs daha bulaşıcı hale gelirken insanlar üzerindeki ‘hasta edici’ etkisi azaldı. 

Cell dergisinde yayınlanan bir araştırma raporuna göre mutasyon, virüsün enfekte ettiği hücrelere girmek için kullandığı yapı olan başak (spike) proteinine etki ediyor. 

Araştırmacılara göre, G614 olarak adlandırılan bu yeni mutasyon, bugün Avrupa ve ABD’de yayılan ilk tür olan D614’ün yerini tamamen almış durumda. 

DAHA HIZLI YAYILIYOR

Araştırmayı gerçekleştiren, Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndan teorik biyolog Bette Korber ve arkadaşlarının hazırladıkları raporda şu ifadeler göze çarpıyor:

“Global izleme verilerimiz, G614 varyantının D614’ten daha hızlı yayıldığını gösteriyor … Bu virüsün daha bulaşıcı olacağı anlamına geliyor … İlginç bir şekilde, G614’ün hastalık şiddeti üzerindeki etkisine dair bir kanıt bulamadık…”

BU NE ANLAMA GELİYOR?

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nde tıbbi onkoloji profesörü olan Lawrence Young’a göre bu iyi bir haber olabilir. 

Young CNN’e demecinde, “Mevcut çalışma, G614’ün daha bulaşıcı olmasına karşın daha patojenik (hasta edici) olmadığını gösteriyor” dedi.

Young ayrıca, SARS-CoV-2 enfeksiyonu yayıldıkça virüsün patojenik etkisini yitirdiğine ilişkin bir umut olduğunu da sözlerine ekledi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!