SON DAKİKA

KORONA DEVAM EDERKEN ÇİN’DE YENİ VİRÜS!

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılan korona virüs salgını sonrası şimdi de başımız Bunyavirüs ile dertte.

Bu haber 05 Ağustos 2020 - 18:02 'de eklendi. Son Güncelleme5 Ağustos 2020 - 18:14
Abone ol

Çin’in Jiangsu eyaletinde 37 kişi Anhui eyaletinde 23 kişi Bunyavirüs hastalığına yakalandı. 7’si hastanede hayatını kaybetti. Çin Sağlık bakanlığı halktan dikkatli olmasını istedi.

Binyavirüs hastalığının, Hantavirüsün farklı bir şekli olduğu kaydedildi. 

Bünyavirüs nedir?

Çin’de Koronavirüs’ün ardından “Hantavirüs” ismi verilen yeni bir virüs ortaya çıktı. Virüs ile ilgili ilk ölüm sonrası  İngilizce yayın yapan Global Times’ın haberine göre Yunnan’dan Shandong’a otobüsle dönen kişide görüldü. Hantavirüs hastalığı ile ilk ölüm vakasının yaşanmasının ardından hem ülkemizde hem de dünyada hastalıkla ilgili birçok kişi araştırma yapmaya başladı. Bizler de bu içerikte, Hantavirüs nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır? sorularına cevap aradık.

Hantavirüs nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır?

Çin’de ortaya çıkan ve bir kişinin ölümüne neden olan Hantavirüs;

“Bunyaviridae ailesinde görülen oldukça etkileyici bir virüstür. Bu virüs ailesinde ise 7 farklı virüs yeralmaktadır. Bunlar;

Bunyavirüs, Phlebovirüs, Nairovirüs, Tospovirüs, Orthobunyavirüs, Unclassified bunyavirüs ve Hantavirüsé’tür.

Hantavirüs, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiştir ve Böbrek sendromlu kanamalı ateş olarak dünya genelinde anılmıştır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Hayvanlarda görülen Hantavirüs genel olarak insana bulaşması zor bir virüstür. Asıl taşıyıcısı ise  pamuk faresi adı verilen Sigmodon hispidusdur. Bu hayvanın yaşadığı bölgeler Güney, Orta ve Kuzey Amerika’dır.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!