SON DAKİKA

KORONA DEV HAVAYOLU ŞİRKETİNİ VURDU! ÇALIŞANLARIN YARISINI İŞTEN ÇIKARIYOR

Kanada’nın en büyük havayolu şirketi Air Canada’nın 3 aylık zararı korona virüsün etkisiyle 1 milyar doların üzerine çıktı. Dev şirket, ortaya çıkan dev zarar nedeniyle çalışanların yarısını işten çıkarma kararı aldı.

Bu haber 17 Mayıs 2020 - 2:29 'de eklendi.

Kanada’nın en büyük hava yolu şirketi Air Canada, yeni tip korona virüs salgınının seyahat sektörü ve ekonomiye etkileri sebebiyle yaklaşık 20 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı. Bu sayı, şirketin iş gücünün yaklaşık olarak yarısına tekabül ediyor.

Air Canada’dan yapılan açıklamada, salgının uçuşları yüzde 95 azalttığı ve bu durumun yakın zamanda da normale dönmesinin beklenmediği belirtildi. 

Hali hazırda 38 bin çalışanı bulunan şirketin iş gücünün yüzde 50-60 oranında azaltılmasına yönelik küçülme kararı aldığı belirtilen açıklamada, kararın 7 Haziran’dan itibaren yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Kararın yürürlüğe girmesi durumunda 20 bin civarında çalışan işten çıkarılacak. 

Şirket, mart ayında da maliyeti azaltmak için çalışanların yarıya yakınını çıkaracağını açıklamış ancak Kanada hükümetinin, finansal destek yapacağını duyurmasının ardından geri adım atmıştı.

ÜÇ AYLIK ZARARI 1 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Şirket, geçen yılın ilk üç ayında 345 milyon dolar kar ederken, bu yıl aynı dönemde Kovid-19 önlemleri nedeniyle 1,05 milyar dolar zarar ettiğini duyurdu.

Air Canada, dünyadaki birçok hava yolu şirketi gibi, Kovid-19 salgınının başlamasının ardından uluslararası tarifeli uçuşlarını durdurmuştu.

 

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!