SON DAKİKA

KÖRFEZ’DE TEHLİKELİ YAKINLAŞMA

ABD ve Rus gemilerinin Umman Körfezi’ndeki tehlikeli yakınlaşması uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu. Rusya, gemiyi taciz ettikleri iddiasını reddederken, ABD ise söz konusu görüntüleri yayınladı.

Bu haber 11 Ocak 2020 - 14:08 'de eklendi.

ABD ve İran arasındaki gerilimin yankıları henüz sürerken, dün uluslararası kamuoyunun dikkatini başka bir noktaya çeken bir gelişme yaşandı.

ABD’den yapılan açıklamada, Umman Körfezi’nde bir Rus gemisinin ABD Donanması’na ait gemiye ‘tehlikeli bir biçimde’ yaklaştığı öne sürüldü. Rus gemisinin agresif ve saldırganca bir tutum sergilediği ifade edilirken, Kremlin’den buna yanıt ise gecikmedi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD gemisinin kendi gemilerinin önünü kesmek için manevra yaparak uluslararası kuralları ihlal ettiği belirtildi.

Karşılıklı iddiaların ardından ‘ABD 5. Filosu’ Twitter’dan söz konusu olayın yaşandığı görüntüleri paylaştı. Görüntüde Rus gemisinin hızla ABD gemisine yaklaşması dikkat çekiyor.

Tehlikeli yakınlaşma sırasında Farragut gemisinden tehlike sirenleri çaldığı ve çarpışma tehlikesine karşı acil durum sinyali göndererek Rus gemisinin uluslararası kurallara uygun biçimde rotasını değiştirmesi çağrısı yaptığı açıklandı.

Rusya, ABD’nin savaş gemisinin kendi donanmasına ait gemiler tarafından tehlikeli biçimde yaklaşarak taciz edildiği açıklamasını yalanladı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD gemisinin Rus gemilerinin rotasını profesyonellik dışı bir adımla kasıtlı olarak ihlal ederek, uluslararası denizcilik kurallarını ihlal ettiği” savunuldu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!