‘KONKORDATO’ KONUSUNU YORUMLADI

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, sayıları hızla artan konkordato talepleriyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Ateş, “Altın yumurtlayan tavuğu kesmemek diye bir atasözümüz var. Yani bu işletme bir değer yaratacak ve zaman içerisinde herkese borcunu ödeyecek” dedi.

‘KONKORDATO’ KONUSUNU YORUMLADI
Yayınlama: 03.12.2018
1
A+
A-

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından Kundu Oteller Bölgesi’nde düzenlenen, 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi için Antalya’ya gelen DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, ekonomi gündemi ve bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin oldukça hareketli bir yaz geçirdiğini, özellikle ağustos ayı ortasında çok inişli çıkışlı bir dönemin yaşandığını, şimdi bunun dengelenme sürecinde bulunulduğunu belirten Ateş, şöyle devam etti:

‘BÜYÜMEDEN FEDAKARLIK ETMEMİZ GEREKEBİLİR’

“Bunun bazı maliyetleri oluyor ama görünen o ki şu an itibarıyla daha istikrarlı bir döneme doğru gidiliyor. Gerek faizler gerek kur nispeten istikrar kazandı. Önümüzdeki dönemde daha da iyileşerek devam edeceğini düşünüyoruz. Tabii bu durum, büyümeden önümüzdeki 1-2 sene içerisinde fedakarlık etmemizi gerektirebilir. Fakat sonrasındaki gelişmeler düşünülürse, eğer buradan doğru bir girişle ve altyapıyla iş kotarılabilirse ondan sonra daha sağlıklı bir büyüme olacağını hepimiz öngörebiliriz”

‘İÇ VE DIŞ TALEP DENGELENMELİ’

Ateş; kamu, bankacılık ve hane halkı dışında özel sektörün net açık pozisyonu 210 milyar doların üzerinde olması nedeniyle kurdaki dalgalanmadan etkilendiğini belirterek, bunun giderilmesi için, iç ve dış talebin dengeleneceği bir ekonomik modele gidilmesinin doğru olacağını söyledi. İç talebin dış taleple dengeli hale gelmesi durumunda Türkiye’nin önünün son derece açık ve parlak olduğunu ifade eden Ateş, “Turizm de Türkiye’nin petrolü gibidir. Her sene 30 milyar dolar ama potansiyel olarak 60-70 milyar dolar gelir getirebilir. 50’den fazla sektöre doğrudan artı değer yazacak bir sektörden bahsediyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN YATIRIMDAN ALDIĞI PAY AZALDI’

Bu yıl gelişmekte olan ülkelere 1.1 trilyon dolar civarında yatırım olduğunu, Türkiye’nin yabancı yatırımdan aldığı payın nispi olarak biraz azaldığını ifade eden Ateş, güven ortamını tesis etmenin son derece önemli olduğunu vurguladı. Ateş, “Çünkü nereden bakarsanız bakın finans yani para en akışkan şeydir. Risk gördüğü yerde kalmak istemez ama görünen o ki bu güven ortamının giderek tesis edilebileceği, getirilerin de iyi olabileceği şeyler oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘BANKACILIK SİSTEMİ SON DERECE SAĞLAM’

Bir gazetecinin, “Dalgalı geçen dönem sonrası bankalara stres testi yapılacağı gündeme geldi, bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine, Türkiye’deki bütün bankaların son derece şeffaf ve hesap verebilir durumda bulunduğunu, Uluslararası Muhasebe Sistemine göre 3 aylık bilançolarda da bunun açıklandığına işaret eden Ateş, problemli kredi oranın yüzde 3,4 olduğunu, varlık yönetim şirketlerinin rakamları konulduğunda bu rakamın yüzde 4,9’a çıktığını, ikinci grup denilen dikkatli izlenmesi gereken kredi grubunda da rakamların yüzde 13-14’e çıktığını ama bunun çok korkutmaması gerektiğini söyledi. Ateş, “Türkiye bankacılık sistemi son derece sağlam, iyi sermayelendirilmiş, sermaye yeterliği olan ve likiditesini çok iyi korumuş bir sektör. Gerçekten o kadar iyi çerçeve altına alınmış ve düzenlenmiş yani regüle etmiş bir sektör ki bankacılık, her kımıldayışınızda, milim hareketinizde bile dikkatli olmanız ve kurala uygun davranmanız lazım” dedi. Bankacılık sektöründe stres testinin amacının sermaye açığı olup olmadığını belirlemek olduğunu anlatan Ateş, Türkiye’deki bankalarda sermaye artışlarının zamanında yapıldığını vurguladı.

‘ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK KESİLMEZ’

“Son dönemde konkordato oranlarının yüksek olmasının nedeni bankalara bağlanıyor, siz ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Ateş, bazı şirketlerin biraz da yanlış yönlendirmeyle konkordato konusunda desteklendiğini, bundan da hem sektörün hem de şirketin daha büyük zarar gördüğünü kaydetti.

Ateş, şu değerlendirmelerde bulundu:

— Bir firma düşünün artı değer yaratıyor ama iş ilişkisi içinde olduğu 20 kuruma borçlu. Bunların 15’i banka, 5’i piyasada olsun. 15 bankanın 4’ü bu firmanın büyük kreditörü, 11’i de küçük kreditörü olsun. Öyle durumlar yaşanıyor ki söz konusu işletmenin diyelim 100 lira borcu var, biri 5 vermiş, biri 15, biri 2 lira. 2 lira veren ısrarcı davranarak, ‘Benim borcumu şimdi öde, yoksa sana ihtarname çekerim, yoksa şunu, yoksa bunu yaparım’ diyor. Oysa, altın yumurtlayan tavuğu kesmemek diye bir atasözümüz var. Yani bu işletme bir değer yaratacak ve zaman içerisinde herkese borcunu ödeyecek.

— Örneğin, 1980 ortalarındaki Latin Amerika krizinde Fed Amerikan bankalarını yüzdürmeseydi şimdi faaliyet gösteren bir sürü banka kalmazdı ortada. 2008 krizinde de aynısı oldu. Çok sayıda Avrupa bankasına büyük fonlar aktarıldı. Şimdi şirket perspektifinden bakacak olursak büyük alacaklılar ‘Sen sürdür, bize 3 yılda değil 5 yılda öde’ diyor ama küçük alacaklılardan gelen bu tür ataklar firmanın ticari faaliyetini ortadan kaldırıyor. Bu da ticari sisteme çok zarar veriyor.

‘TURİZMDE 1.5 MİLYAR DOLARDAN FAZLA YAPILANDIRMA YAPTIK’

Turizm sektöründe kriz yıllarının ardından sektörün kullandığı kredilerde bir yapılandırma yapılıp yapılmadığına yönelik soru üzerine ise DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, turizmde yaşanan sıkıntılı yıllarda borç servisinde bazı sıkıntılar, gecikmeler olduğunu fakat bunu proaktif bir yaklaşımla öngörerek yeniden yapılandırdıklarını bildirdi. Ateş, “Tam rakam söylemeyim ama 1.5 milyar doların üzerinde bir yapılandırma yaptık DenizBank olarak” açıklamasında bulundu.

‘TURİZMİ EN FAZLA FİNANSE EDEN BANKAYIZ’

DenizBank’ın özellikli ve öncelikli sektörleri arasında gemicilik, tarım, eğitim, sağlık, altyapı ve enerji ile birlikte turizmin de bulunduğunu belirten Ateş, “Türkiye’mizin bankacılık sektörünün toplam 17,5 milyar dolar civarındaki turizm kredisinden 3 milyar doların üzerinde bir pazar payı elde etmiş durumdayız ki bu da açık ara Türkiye’de turizmi en fazla finanse eden banka konumuna sokuyor bizi” diye konuştu.

‘TURİST BAŞINA GELİRİN AZLIĞI DÜŞÜNDÜRÜCÜ’

Ateş ayrıca, “Turist sayısı 40 milyona yaklaştı, muhtemelen sene sonunda biraz geçebilir. Turizm geliri 30 milyar doları aştı. Bu noktada düşündürücü olan konu turist başına gelirlerin 850 dolardan 100-150 dolar daha altına düşmüş olması. Maalesef dünyanın belki de en güzel noktalarını, en iyi servis kalitesini biraz ucuza satıyor konumundayız. Bu, birçok jeopolitik nedenden veya sektörde bu işin belki de yeterince organize edilemeyişinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı