SON DAKİKA

Kommersant: Türkiye’ye domates izni ekimde çıkacak

Kommersant’ın Rus tarım sektöründen kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rusya Tarım Bakanlığı ve Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor’un Türkiye’den domates ithalatını kısmen yeniden başlatmayı değerlendirdiği belirtiliyor.

Bu haber 11 Eylül 2017 - 13:18 'de eklendi. 86

Kommersant’ın Rus tarım sektöründen kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rusya Tarım Bakanlığı ve Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor’un Türkiye’den domates ithalatını kısmen yeniden başlatmayı değerlendirdiği belirtiliyor.

Habere göre, Türkiye’den domates alımının ekimde başlaması planlanıyor.

Domateslerin, Rosselhoznadzor’un onay verdiği birkaç Türk şirketinden alınacağı belirtilen haberde, Türkiye’den domates alımına şimdilik 2018’in nisan-mayıs dönemine kadar izin verileceği kaydediliyor.

Давно назревшие томаты // Поставки из Турции могут возобновиться через месяцhttps://t.co/lHbgIg8443

— Коммерсантъ (@kommersant) September 10, 2017

​’RUS HÜKÜMETİNDE TÜRKİYE’DEN DOMATES ALIMINA İLİŞKİN FİKİR BİRLİĞİ YOK’

Gazetenin haberinde ayrıca, Rus hükümetinde Türkiye’den domates alımına ne zaman ve ne şekilde izin verilmesi gerektiğine dair bir fikir birliği olmadığı da belirtiliyor.

Öte yanan bazı Rus kaynaklar, Türkiye’de üretilen domateslerin Rus pazarına geçici olarak geri dönmesinin bile Rusya’daki seracılık sektörüne zarar vermesinden endişelendiklerini söylüyor.

100-300 TON DOMATES ALINMASI BEKLENİYOR

Bunların yanı sıra haberde, deneme amaçlı yeniden başlatılacak ithalat kapsamında Türkiye’den 2018 yazına kadar 100-300 ton domates alınmasını beklendiği kaydediliyor.

Domates, Rusya’nın, Türk F-16’larının Kasım 2015’te bir Rus uçağını düşürmesi nedeniyle Türkiye’den alımını durdurduğu tarım ürünlerinden biri.

İlişkilerin normalleşmesi ardından Rusya, Türkiye’den alımını durdurduğu pek çok ürünle ilgili yasağı kaldırdı. Domatese yönelik yasağınsa, Rusya’daki yerli üreticilerin aldığı krediler nedeniyle bir süre daha devam edeceği belirtilmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mayısta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Soçi’de yaptığı görüşmenin ardından domates yasağının devam etmesinin sebebine ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türk yetkililerden şunu rica ettik: Domates üretimi ile ilgili bizim üreticilerimiz büyük krediler aldılar. Bununla alt yapı oluşturuyorlar. Bu yatırım süreci bitene kadar, üreticilerimizin zarar etmemesi için domates konusundaki yasak sürecek.”

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın