Köln’deki Cami Salonunda Türkiye’deki Üniversitelere Öğrenci Arıyorlar

Almanya’nın Köln kentindeki cami salonunda Türkiye’deki üniversitelerde yükseköğrenim görmek isteyenlere yönelik “Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı” düzenleniyor. “AK Akademi” adlı bir kurum tarafından düzenlenen iki günlük fuar, 7– 8 Mayıs tarihlerinde DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) Merkez Cami’nin konferans salonunda gerçekleştirilecek.

Köln’deki Cami Salonunda Türkiye’deki Üniversitelere Öğrenci Arıyorlar
Yayınlama: 04.05.2022
Düzenleme: 04.05.2022 01:02
9
A+
A-

Almanya’dan alınan lise diplomasıyla Türkiye’de sınavsız üniversite okumanın mümkün olduğuna işaret edilen fuar çağrısında, “Türk üniversitelerini tanımak ve Türkiye’deki eğitim olanakları hakkında bilgi almak mı istiyorsun?, Başvuru süreci, eğitim ve burslar hakkında tüm sorularını üniversitelere sormak ister misin? Türkiye’nin başarılı devlet ve vakıf üniversiteleriyle yüz yüze tanışmak ve kariyerini şekillendirmek için fuara davetlisin” denildi.

AK AKADEMİ DÜZENLİYOR

Fuarın ilk günündeki Köln Eğitim Çalıştayı’nda da yüksek öğrenimin uluslararasılaşması ve Türk diasporası üzerine çeşitli sunumlar yapılacak. AK Akademi’den yapılan açıklamaya göre Türkiye’den Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Altkomisyon Başkanı ve AKP Milletvekili Zafer Sırakaya, Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç ile Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı İlter Astarcı’nın konuşmacı olarak katılacağı çalıştay, Köln Başkonsolosu Turhan Kaya tarafından açılacak.

AK Akademi’den yapılan açıklama şöyle deniliyor: “Kamu yararı gözeten eğitim kurumumuz organizesindeki, eğitim fuarı ve çalıştayında gençlerimizle buluşmak istiyoruz. Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşması bağlamında Avrupa`daki Türk Sivil Toplum hedeflerine dair karşılıklı değerlendirmelerde bulunulacaktır.”

Kaynak: Birgün

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı