SON DAKİKA

KÖİ’LERE 83 MİLYAR TL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında partisinin çalışmalarını anlatan AKP’li Aydemir, “Cenab-ı Hak da inayetiyle bize yöneliyor” dedi. Bakan Karaismailoğlu ise KÖİ yatırımları için aktarılan tutarın 83,7 milyar TL olduğunu açıkladı.

Bu haber 21 Kasım 2020 - 16:47 'de eklendi.
Abone ol

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2021 yılı bütçe teklifi görüşmeleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile sürdü.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın çalışmalarını öven AKP’li İbrahim Aydemir, komisyonda yaptığı konuşmada, “Fersah fersah mesafe aldık, çağlar üzerinden aştık ve bunun en güzel resmi, en mütebariz halimiz de Ulaştırma Bakanlığı’nın olduğu zemindir” dedi.

Aydemir’in övgüleri bununla da sınırlı kalmadı. Aydemir konuşmasında ayrıca, “Cenab-ı Hak da inayetiyle bize yöneliyor, elhamdülillah. Ufuk açıyoruz biz bunlara ufuk, ufkunuz gelişsin. Bakın, biz artık uçma kavramını kullanıyoruz, uçarak gidiyoruz. Eskiden emekliyorduk biz, yürümekten bile aciz durumdaydık. AK Parti’yle beraber uçarak gidiyoruz arkadaş” ifadelerini kullandı.

Aydemir’in sözlerine tepki gösteren CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Uçtukça uçuyorsunuz. Para, vatandaşın parası, vatandaşın parasıyla yapıyorsunuz” diye konuştu.

AÇIK BÜYÜYOR

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ise komisyonda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. 2019’da 757 milyar TL olan bütçenin 2020 yılında 910 milyar TL’ye çıkmasının nedenini anlatan İsmailoğlu, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) yöntemiyle yaptırılan projelere ödeme yaptıklarını kaydetti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Karaismailoğlu, “KÖİ yatırımlarına harcanan döviz cinsinden tutarlar, değişen döviz kuruna göre revize edilmiştir. Güncellenmiş ve kur farkından artan tutarın toplamı ise yaklaşık 83,7 milyar TL’dir” dedi.

16 MİLYARLIK OTOYOL

Yap-İşlet-Devret projesi ile yaptırılan Aydın-Denizli Otoyolu’nun maliyeti hakkında da konuşan Karaismailoğlu, daha önce “614 milyon TL tasarruf edilecek” dediği otoyolun toplam maliyetinin 1 milyar 813 milyon Euro olduğunu kaydetti.

Karaismailoğlu, güncel kura göre maliyeti 16 milyar TL’yi aşan Aydın-Denizli Otoyolu için şu bilgileri verdi:

“Aydın-Denizli Otoyolu’nun yatırım maliyeti 699 milyon Euro’dur. Bunun üzerine bakım, işletme maliyeti, üç yıl yapım, on yedi yıl işletmedeki bakım, işletme maliyeti 561 milyon Euro, finans maliyetini koyduğunuz zaman, 17 yılda 482 milyon Euro, yenileme ve ağır bakım maliyeti de 69 milyon Euro’dur.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN