SON DAKİKA

Kocaeli’de Kibele’ye Adanmış Mağara Keşfedildi

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Kibele’ye adanmış bir mağara keşfedildi. Mağaranın keşfi, Anadolu ve dünya arkeolojisi için oldukça önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Bu haber 30 Mart 2021 - 1:34 'de eklendi.
Abone ol

Müzeler, sadece eserlerin sergilendiği yerler değil, aynı zamanda eğitim ve bilimsel çalışmaların yapıldığı kurumlar olarak da faaliyet gösteriyor.

Kocaeli Müzesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin ortak araştırması sonucunda keşfedilen Kibele’ye adanmış mağara da bu çalışmaların bir sonucu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bölgede Kibele kültürüne dair çok fazla buluntu ve kutsal alan olmasının yanı sıra Kibele’ye adanmış bir mağaranın bölgede ilk kez keşfedilmesinin önemini vurgulayarak, “Anadolu ve dünya arkeolojisi için oldukça önemli bir gelişmedir” dedi.

“Kibele’ye adanmış bir mağara bölgede ilk kez keşfedildi”

Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük ve Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Arkeoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Günay Karahan’ın, geçen yıl Yağbolu mevkiindeki Kandıra Mağarası ve buradaki eserlerde bilimsel araştırma yaptığı anımsatılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Sonuca göre mağaranın özelliği, Bithynia bölgesinde ana tanrıça Kibele’nin kültüne ait kutsal alanlar mevcuttu ancak şimdiye kadar ona adanmış bir mağaranın varlığına rastlanmamış olmasıdır. Bölgede Kibele kültüne dair çok fazla buluntu ve kutsal alan olmasının yanı sıra Kibele’ye adanmış bir mağaranın bölgede ilk kez keşfedilmesi, Anadolu ve dünya arkeolojisi için oldukça önemli bir gelişmedir.”

Mağaradan kaçırılan Roma Dönemi’ne ait sunak bulunmuştu

Mağaranın tam anlamıyla ormanın içerisinde ağaçlarla kaplı ve su kaynağı kenarında bir alanda yer aldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kibele kült törenlerinin olmazsa olmazı su kaynağı ve mağara çevresinde bulunan çam ağaçları, bu alanda da kendini göstermektedir. Mağara içinden defineciler tarafından kaçırılan bir sunak, kolluk kuvvetlerinin titiz çalışmasıyla bulunmuştu. Sunak üzerinde yapılan bilimsel çalışma sonucunda, sunağın ünik olması nedeniyle Kocaeli Müze Müdürlüğü sunağa ‘Kandıra Kibelesi’ adını verdi. Kandıra Kibelesi’nin Roma Dönemi’ne ait oldukça ünik bir eser olduğu, eserin tam anlamıyla bir benzeri bulunmadığı, bu yüzden yerel bir ustanın elinden çıkmış olabileceği düşünülmektedir.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!