SON DAKİKA

KKTC’DEN FLAŞ ‘KAPALI MARAŞ’ KARARI

KKTC Bakanlar Kurulu Kapalı Maraş konusunda adım atılması kararı aldı.

Bu haber 18 Haziran 2019 - 21:53 'de eklendi.

Haber Kıbrıs’ta yer alan habere göre; KKTC Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nun Kapalı Maraş konusunda harekete geçme kararı alındığını söyledi.

Bakan Özersay, uzmanların, Kapalı Maraş içerisine girerek, tapu kayıtları, vakıf malları, alt yapı, çevresel etki değerleri gibi kapsamlı bir envanter çalışması ile adım atacaklarını söyledi. Özersay, raporlamanın kendi bakanlığına yapılacağını ve raporlamanın ardından, yeni verilerle eski sahipler ve vakıflar idaresinin hakkı da yenmeden hareket edileceğini söyledi.

Özersay, Kapalı Maraş’ın hukuken askeri bölge olduğunu hatırlatarak, “Bakanlar Kurulu aldığı kararla, bilimsel çalışma ile ilgili yasal zemini oluşturacak. Sayın Cumhurbaşkanı, siyasi parti başkanları ile bu konuda görüş alış- verişinde bulunacağız.” diye konuştu.

Özersay’ın açıklaması şöyle;

“Artık kapalı Maraş konusunda somut bir adım atılmasının zamanı gelmiştir. Bu çerçevede uzman bir ekip oluşturarak bu alan içerisinde bilimsel bir envanter çalışması yapılması için harekete geçme kararı aldık. Uluslararası alanda faaliyet gösteren isimlerden de yararlanılarak oluşturulacak olan ekip, kapalı Maraş’ta yer alan tapu kayıtları, taşınır ve taşınmaz mülklerin durumu, Vakıf mallarının saptanması, alt yapının durumu, çevre açısından risk taşıyan unsurlar gibi hususları içerecek kapsamlı bir envanter çalışması yapmakla ve bunu Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’na raporlamakla görevlendirilecek. Envanter çalışması sonucunda yapılacak raporlama ertesinde ortaya çıkacak verilere dayalı olarak bundan böyle atılacak olan adımlar da daha sağlıklı şekilde değerlendirilebilecektir. Hükümet olarak envanter çalışması ertesinde atacağımız bir sonraki adımda kapalı Maraş’ın eski sakinlerinin ve Vakıflar İdaresinin mülkiyete dair hak ve menfaatlerine halel gelmeyecek şekilde hareket edeceğiz. Hukuken KKTC toprakları içerisinde askeri bölge statüsünde olan kapalı Maraş’ta oluşturulacak olan ekibin çalışma yapabilmesi için Bakanlar Kurulu özel bir karar üreterek fiilen çalışmanın yapılmasının koşullarını hazırlayacaktır. Bu çerçevede yapılacak olan bilimsel çalışmaya gönüllü olarak katkıda bulunmak isteyen isimlere de önümüzdeki haftalarda genel bir çağrı yapılacaktır. Hükümet olarak önümüzdeki günlerde, hem Sayın Cumhurbaşkanı hem de Cumhuriyet Meclisimizde temsil edilen siyasi parti Başkanlarıyla bu konuda görüş alış-verişinde bulunacağız.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!