SON DAKİKA

Kırgızistan-Tacikistan Arasında Tansiyon Yükseliyor: Çatışmalar Devam Ediyor

Kırgızistan Sınır Güvenlik Servisi’nden Sputnik’e yapılan açıklamada, Tacikistan ile olan sınırda silahlı çatışma çıktığı belirtildi.

Bu haber 24 Temmuz 2021 - 18:25 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sputnik’e konuşan Sınır Güvenlik Servisi kaynağı Kırgızistan-Tacikistan sınırında silahlı çatışma çıktığını söyledi.

Açıklamaya göre, Tacikistan sınırındaki bölgelerde yaşayanlar Kırgız tarafına önceden haber verilmeden bugün Kırgızistan’ın Batken bölgesi yakınlarındaki alanlardaki kumları temizlemeye başladı. Yerel yetkililer ve Kırgız sınır güvenlik güçlerinin talebine rağmen Tacik tarafı durmadı. Ayrıca Tacik vatandaşları bir Kırgız vatandaşını darp etme girişiminde bulundu. Taraflar arasındaki sözlü tartışma kavgaya dönüştü, bölgedekiler birbirlerine taş atmaya başladı.

Tacik sınır güvenlik güçleri arbede sırasında Kırgızistan tarafına ateş etti, daha sonra ise Kırgız tarafı karşılık verildi.

Olayda can kaybı olmadı.

Kırgızistan’ın Tacikistan ile yaklaşık 990 kilometre uzunluğunda sınırı bulunuyor, tartışmalı sınır kesimleri nedeniyle iki ülke vatandaşları ve sınır muhafızları arasında zaman zaman silahlı çatışmalar yaşanıyor.

Atatürk'ün Katilleri

29 Nisan’da Tacikistan’ın kuzeyindeki Sogd bölgesi ile Kırgızistan’ın güneyindeki Batken bölgesini ayıran Isfara Nehri’ndeki su kaynağının kullanımı ile ilgili anlaşmazlık yaşayan iki ülke halkı arasındaki taşlı kavga çatışmaya dönüşmüştü. Çatışmalar sonucunda Kırgız tarafından 36 kişi hayatını kaybetmiş, yüzden fazla kişi de yaralanmıştı. Tacikistan can kaybını 19, yaralı sayısını 88 olarak açıklamıştı.

İki ülke yetkilileri yapılan görüşmeler sonucu imzaladıkları protokol ile yakın bir zamanda sınır sorununu çözmekte anlaşmıştı. Kırgızistan, 21 Mayıs’tan itibaren sınır sonucu çözülene kadar Tacikistan ile olan sınırı kapatma kararı almıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!